Meme kanseri tedavisinde aluminyum oksit nanopartikülleri ile bazı nutrosötik preparatların terapötik etkinlik ve farmasötik kalite açısından değerlendirilmesi
Evaluation of some nutrocutic preparations with aluminum oxide nanoparticules in breast cancer treatment in terms of therapeutic effectiveness and pharmaceutical quality
- Tez No: 714576
- Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE ÖZLEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Nanoparçacıkların çeşitli yetenekleri, araştırmacıları, nanoparçacıkların kanser dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları tedavi etmek için bir terapötik madde olarak takip etmeye teşvik etmektedir. İn vitro ve in vivo çalışmalar, nanopartiküllerin(NP) kanser hücreleri için toksik olduğunu, işgali engellediğini ve kanser hücrelerini radyasyon terapisine duyarlı hale getirdiğini göstermiştir. Bununla birlikte, nanopartiküller normal dokulara minimal toksiklik gösterirler. Günümüzde, teknolojik gelişmeler ile birlikte ortaya yeni çıkan bu nanopartiküllerin oluşturduğu toksisiteler toplumların farklı çözüm arayışlarına girmesine sebep olmuştur. Bu yeni arayışlar esnasında en önemli yönelim de doğal kaynaklı ürünlere gösterilmiştir. Bu ürünlerin sağladığı faydalardan dolayı dünyada ve ülkemizde gördüğü talep sürekli artmıştır. Bu bağlamda doğal kaynaklı ürünler içerisinde yer alan propolis, çörek otu yağı, ko-enzimQ10'nin anti-inflamatuvar, anti-viral, anti-alerjik, nöroprotektif, anti-diyabetik ve anti-kanserojen etkileri incelenmiştir. Bu projede yapacağımız çalışmada, hemen hemen her alanda kullanılmaya başlanılan NP'lerin oluşturduğu toksisiteye doğal kaynaklı ürünlerin etkisi incelenecektir. Bu bağlamda; in vitro sitotoksik etkinin incelenmesi amacıyla hücre kültürü yoluyla MTT testi gibi çalışmalar yapılacaktır. Benzer bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Literatüre katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Various abilities of nanoparticles, researchers, encourage nanoparticles to follow as a the rapeuticagent to treat various diseases in cluding cancer. In vitro and in vivo studies have shown that nanoparticles (NP) are toxic to cancer cells, prevent invasion and sensitize cancer cell storadiation therapy. However, nanoparticles show minimal toxicity to normal tissues. Nowadays, toxicities for med by these nanoparticles newly emerging together with technological developments have caused societies to seek different solutions. The most important trend during these new quests has also been shown in naturally derived products. Due to the benefits of these products, the demand in the world and our country has continuously in creased. In this context, the anti-inflammatory, anti-viral, anti-allergic, neuro protective, anti-diabetic and anti-carcino geniceffects of propolis, cucumber oil, ko-enzyme Q10 in natural products are examined. In this project, we will examine the effect of natural products on the toxicity of NPs that have been used in almost every field. In this context; such as the MTT assay via cell culture, for the purpose of examining the in vitro cytotoxic effect. A similar study has not been found in the literature. It is thought to be a contribution to the literatüre.