Deneysel subaraknoid kanama sonrası serebral vazospazm ve erken beyin hasarı oluşturulan sıçanlarda 2-apb'nin doz bağımlı etkisi
Dose depended effect of 2-apb in cerebral vasospasm after experimental subarachnoid hemorrhage and early brain injury in rats.
  1. Tez No: 714575
  2. Yazar: USAME RAKİP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GAZİ BOYACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Serebral vasospazm SAK'lı hastalarda mortalite ve morbiditeyi etkileyen en önemli komplikasyon olarak nöroşirurji için ciddi bir sorun olmaya devam etmektedir. Çalışmamız, 2-APB kullanarak Ca++'un TRP kanallarının etyolojide oynamış olduğu rolün gösterilemesi vazospazmın sınırlamasını sağlayabilecek daha önce çalışılmamış bir farmakolojik ajanın olası etkin doz aralığının bulunması amaçlandı. YÖNTEM: Deneysel çalışma 4 grup altında toplam 32 adet Sprague-Dawley Sıçan üzerinde yapıldı. Grup 1: Sham (n=8), Grup 2: SAK: sağ femoral arter den alınan otolog kan sisterna magnaya enjekte edildi, Grup 3: 2APB 0.5mg (n=8) SAK + 0.5 mg/kg 2-APB IP yolla verildi, Grup 4: 2APB 2mg (n=8): SAK + 2mg/kg 2-APB IP yolla verildi. 24 saaat sonra sakrifiye edildi ve beyin dokusu ve serumda SOD, GPx, MDA, TNF, IL1B çalışıldı. Beyin dokusu histopatolojik incelemesinde Baziller arter (BA) lümen çapı ve BA duvar kalınlığı ölçüldü, Caspas yöntemi boyanarak hipocampus apoptotik hücre sayıları ölçüldü. BULGULAR: Sıçanlarda sisterna magnaya otolog arteriyel kan enjeksiyonu (SAK) sonrası vazospasm gelişmektedir. Sıçanlarda SAK sonrası 2 mgr/kg 2-APB IP uygulanması ile BA lümen çapı ve duvar kalınlığı değerleri SAK olmayan deneklerle yakın düzeylerdedir. TARTIŞMA VE SONUÇ:2-APB 2 mg/kg IP uygulanması vazospazmı engellemektedir. vazospazm etyolojisinde TRP kanallarının etkinliğinin tahmin edilenden daha fazla olabileceğini düşündürmektedir. 2-APB'in deneysel SAK modelinde ortaya çıkan vazospazmın önlenmesinde olumlu etkilerinin olduğu ve bu konuda daha çok araştırma yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Cerebral vasospasm remains to be a serious problem that affects morbidity and mortality in patients with SAH in neurosurgery. Our study aimed to demonstrate the role of TRP channels of Ca++ in the etiology by using 2-APB and to determine the effective dose range of an unstudied pharmacological agent that can limit vasospasm. METHOD: Experimental study was performed in 32 Sprague-Dawley rats in 4 groups. Group 1: Sham (n=8), Group 2: SAH; blood drawn from right femoral artery was injected into cisterna magna. Group 3: 2APB 0.5 (n=8), SAH + intraperitoneal administration of 0.5mg/kg 2-APB. Group 4: 2APB2 (n=8), SAH + intraperitoneal administration of 2mg/kg 2-APB. Rats were sacrificed after 24 hours and SOD, GPx, MDA, TNF, IL1B was measured in the brain tissue and the serum. In the histopathological investigation of brain tissue, the diameter and wall thickness of basilar artery (BA) was measured, and apoptotic cells were counted in hippocampus after staining with Caspas method. RESULTS: Autologous arterial blood injection (SAH) into cisterna magna lead to vasospasm in rats. BA lumen diameter and wall thickness in rats, which received 2 mg 2-APB intraperitoneally, were comparable to those in rats without SAH. DISCUSSION AND CONCLUSION: Intraperitoneal administration of 2-APB 2 mg/kg prevents vasospasm. We think that the role of TRP channels in the etiology of vasospasm may be more than expected. We think that 2APB has favorable effects and prevents vasospasm in experimental SAH model and further studies on this issue are warranted.