Bilgi güvenliği hizmet yönetimi: Bilgi güvenliği yönetimine bir hizmet yönetimi yaklaşımı ve bir kurumun müşterinin memnuniyeti ve güvenirliği üzerindeki etkisi
A study based on factors effect on information security management and their impact on organizational performance and customer satisfaction: Case study; Hatif Libya Company (HLC)
  1. Tez No: 714581
  2. Yazar: JAMAL ABDULSALAM MOHAMED ELATTRESH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT TOKEŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bilgi Güvenliği yönetimi, birçok kuruluş tarafından giderek daha fazla ilgi gören önemli bir konudur. Ayrıca, güvence ve refah yeteneklerinin, güvenlik stratejilerinin ve kontrolünün avantajlarını etkileyen unsurlar, veri güvenliği kaygıları, müşteri taahhüdü, desteklenebilirlik ve açıklık, tehlikelere dikkat ve belgelere ilişkin asgari gözlemsel kanıt bulunmaktadır. Dahası, farklı unsurların çeşitli sigorta ve yetenek aşamalarını nasıl etkilediği ve diğer tüm güvenlik yönetim kurulu faktörlerinin Hatif Libya Firması (HLC) genelinde benzer şekilde önemli olup olmadığı da aynı şekilde açıkça anlaşılmamıştır. Bu çalışma, Hatif Libya Şirketinde (HLC) etkin bir bilgi güvenliği yönetimini geliştirmek için uygulanan ve kullanılan bilgi güvenliği yönetiminin hizmet yönetimi yaklaşımına etki eden faktörleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bunun yanısıra, kurum içindeki karar vericilerin kurumsal varlıklarını yönetmeleri ve dayanıklılıklarını sağlamaları için eyleme geçirilebilir bilgiler sunmak amacıyla bilgi güvenliği hizmet yönetiminin yapı geçerliliği ve bilgi güvenliği ilkeleri sunulmuştur. Ayrıca, bu çalışma temelde, çalışma katılımcıları için çevrimiçi bir anket tasarlayıp uygulayarak gerekli verileri toplamak için analitik tanımlayıcı metodoloji yaklaşımına dayanmaktadır. Veri toplamayı desteklemek için yorumlayıcı bir vaka çalışması yaklaşımı ve anketler kullanılmıştır. Öte yandan araştırmacı, benzer konulardan bahseden önceki çalışmaları da incelemiştir. Son olarak, tartışma ve analiz süreçlerinden sonra, tüm araştırma faktörlerinin HLC'deki bilgi güvenliği yönetimi üzerinde önemli bir istatistiksel etkiye sahip olduğu hakkında bulgulardan bahsedilmektedir. Ek olarak, bulgular, tüm hipotez faktörlerinin HLC tarafından sağlanan olumlu bir hizmet performansını yansıtan pozitif ve anlamlı bir korelasyona sahip olduğunu teyit etmektedir. Ek olarak, bu çalışma, güven ve kullanılabilirlik gibi bilgi güvenliği yönetimini etkileyebilecek daha fazla değişkeni incelemek için daha fazla araştırma yapılmasını önermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Bilgi güvenliği, Bilgi güvenliği yönetim sistemi (BGYS), Çalışan memnuniyeti, Koruma ve güvenlik, Performans ve yetenek, risk yönetimi
Özet (Çeviri)
Information Security management is an important issue which is gaining more and more interest by several organizations. Furthermore, there is minimal observational proof on the elements that influence the advantages endeavor of assurance and wellbeing aptitudes, security strategies and control, the information about data security Concerns, client fulfillment, supportability and openness, attention to dangers and documentations. Moreover, it is likewise not obviously realized precisely how different elements influence the various phases of insurance and abilities and whether all other security the board factors are similarly significant across Hatif Libya Firm (HLC). What's more, this study aims to evaluate the factors which effect on the service management approach of the information security management that applied and utilized to improve an effective information security management in the Hatif Libya Company (HLC). Moreover, construct Validity of the Information Security Service Management and principles of information security have been presented in order to deliver actionable information for decision makers within the organization to manage their corporate assets and ensure their resilience. Besides, this study research mainly depend on the analytical descriptive methodology approach to collect the required data by designing and distributing an online questionnaire for the study participants. An interpretive case-study approach as well as questionnaires were employed to support data gathering. On the other hand, the researcher has been exhibited previous studies that talked about subjects. Finally, after the discussion and analysis processes, the ramifications of the discoveries are talked about all the research factors have a significant statistical influence on InfoSec management at HLC. In addition, the findings reaffirm that all the hypothesis factors have a positive significant correlations which reflects a positive services performance that provided by HLC. Additionally, this study may suggest conducting further research to study more variables which may affect the information security management such as trust, and usability. KEYWORDS: Information security, Information security management system (ISMS), employee satisfaction, Protection and safety, performance and ability, risk management