Ulusal kent bilgi sistemi model önerisi: Ankara Gölbaşı Belediyesi örneği
The model of urban information system: The case of Ankara Golbasi Municipality
  1. Tez No: 458971
  2. Yazar: GÜLRU MUMCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYE NİHAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Engineering Sciences, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ulaşım, planlama, çevre koruma, atık yönetimi, ekonomi, eğitim, sağlık, kent güvenliği ve turizm gibi çok sayıda kamu hizmetinin yürütülmesinde görev üstlenen belediyelerin günümüz şartlarında çok daha etkin ve verimli hizmet sunmaları beklenmektedir. Günümüzde kent yönetimine yönelik farklı kurumlarda üretilen coğrafi verinin yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte kullanılması önemli bir gereksinim haline gelmiştir. Coğrafi verilerin karar verme sürecine katkı sağlayacak şekilde kullanımı, zaman ve emek yönünden bilgi kaybını önleyecek bir yapının oluşturulması için bu sistemlerin yerelden ulusal düzeye birlikte çalışabilirliği söz konusu olmuştur. Bu amaca en uygun çözümü, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)'nin önemli parçalarından biri olan Kent Bilgi Sistemleri (KBS) sunmaktadır. Kanun ve yönetmeliklerle yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları belirlenmiştir. Ancak farklı organizasyon yapılarından dolayı her yönetim bu görevleri farklı şekillerde yerine getirmektedir. Bu farklılığın temel sebebi ulusal düzeyde KBS verilerinin üretim ve paylaşımına ilişkin standartların belirlenememiş olmasıdır. Bu sorun, ulusal coğrafi veri altyapısının (UCVA) kurulmasını engellemektedir. Tez kapsamında uluslararası alanda KBS veri üretiminde temel alınan Infrastructure For Spatial Information In The European Community (INSPIRE), ISO, OGC vb. standartlar, tanım ve uygulama örnekleri yönünden analiz edilmiştir. Tüm bu incelemeler doğrultusunda Türkiye Ulusal CBS Standartlarının Belirlenmesi Projesi (TUCBS) ve ülkemizdeki mevcut KBS uygulamalarının bu standartlarla uyumu analiz edilerek ulusal düzeyde mevcut durum değerlendirmesi yapılmıştır. Son olarak, Ankara Gölbaşı Belediyesi kadastro verileri, INSPIRE kadastro veri şeması ile uyumlaştırılmıştır. Çalışmanın önemi, uluslararası standartlara uyumlu verilerin il düzeyinde CVA'ya, ardından ülke düzeyinde UCVA'ya aktarılabilmesi için oluşturulan modelin ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Today, municipalities providing many public services such as transportation, urban planning, environmental conservation, waste management, local economy, education, health care services, security and tourism are expected to serve much more efficiently. Within this process geographical data at local, national and international levels, which is produced by different institutions, on the purpose of urban management becomes an inevitable necessity. For the establishment of a structure that contributes to the decision making process of geographical data usage and preventing information loss in terms of time and labor by this way, interoperability of the geographical information systems at all scales comes to the fore. The most suitable solution serving this purpose is one of the important components of Geographical Information Systems (GIS), City Information Systems (CIS). Duties and responsibilities of local governments are identified by rules and regulations. Nevertheless due to the varied organizational structures every single local government fulfil its duties in different ways. These executional differences are arisen from the lack of national CIS standards and cause disintergarion of operations and nonoccurance of local systems in time. Nonexistence of a general framework about data production and sharing handicapped configuration of national spatial data infrastructure (NSDI). From this viewpoint, standards such as INSPIRE, ISO, OGC etc. which forms the basis for CIS data production are analyzed in terms of their definitions and implementation practices in the scope of this masters thesis. In line with these analyses, by evaluating the compatibility of Turkey's National Geographic Information System (TNGIS) and current CIS implementations in Turkey to mentioned standards, assessment of the current situation is done. Lastly, to provide interoperability and configure national spatial data infrastructure (NSDI), Ankara Gölbaşı Municipality cadastral datas are adjusted to the INSPIRE cadastral data scheme. The significance of this exercise is that it reveals a framework on the transmission of datas adjusted to the international standards to local SDI and interoperability of this SDI at national and international scales.