Perkütan koroner girişim (PKG) yapılan bireylerde eğitim sonrası telefonla izlemin kaygı durumuna ve tedavi uyumuna etkisi
The effect of post-training telephone follow-up on anxiety and treatment compliance in individuals with percutaneous coronary intervention (PCI)
  1. Tez No: 714588
  2. Yazar: SİBEL UZUNOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma PKG yapılan bireylerde, taburculuk öncesi verilen eğitim ile taburculuk sonrası telefon izleminin kaygı durumuna ve tedavi uyumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir vakıf üniversitesi hastanesinde PKG uygulanan 60 hasta oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara işlem öncesi PKG eğitimi verildi. Eğitim grubuna ise işlem sonrası bir ay süreyle haftada bir kez Tele-Hemşirelik hizmeti verildi. Hastalara ilişkin veriler; Sosyodemografik Özellikler Soru formu, Durumluk-Sürekli Kaygı ölçeği ve Modifiye Morisky Tedavi Uyumu ölçeği ile toplandı. Veriler SPSS programı ile analiz edildi. Analizlerde Ki-Kare, Mann-Whitney U, Krusskal-Wallis ve Spearman Korelasyon testleri yapıldı. Tüm analizlerde p0,05). Deney ve kontrol gruplarının Durumluk-Sürekli Kaygı ölçeği puan ortalamalarının karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Deney ve kontrol grubunun Morisky ölçeği motivasyon ve bilgi düzeyi alt boyutlarının puan dağılımlarının karşılaştırmalarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of pre-discharge education and post-discharge telephone monitoring on anxiety and treatment compliance in patients undergoing PCI. The sample of the study consisted of 60 patients who underwent PCI in a foundation university hospital. All patients included in the study were given PCI training before the procedure. Tele-Nursing service was given to the training group once a week for one month after the procedure. Data on patients; Sociodemographic Characteristics were collected with the questionnaire, the State-Trait Anxiety scale and the Modified Morisky Treatment Adherence scale. The data were analyzed with the SPSS program. Chi-Square, Mann-Whitney U, Krusskal-Wallis and Spearman correlation tests were performed in the analyses. p0.05). No statistically significant difference was found in the comparison of the State-Trait Anxiety scale mean scores of the training and control groups (p>0.05). No statistically significant difference was found in the comparison of the score distributions of the Morisky scale motivation and knowledge sub-dimensions of the education and control groups (p>0.05).