İleri gebe ivesi ırkı koyunlara melatonin uygulamasının kolostrum IgG düzeyi ve oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of melatonin administration on colostrum IgG level and oxidative stress in advanced pregnancy sheep
- Tez No: 714587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRA AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sunulan yüksek lisans tez çalışmasında İvesi ırkı koyunlarda gebeliğin 4. ayında deri altı implant olarak melatonin uygulamasının oksidatif stres belirteçleri ve kolostrum kalitesi düzeylerine etkisinin doğan kuzuların cinsiyetleri göz önüne alınarak araştırılması amaçlandı. Hayvan materyalini 60 adet sağlıklı İvesi ırkı dişi koyun oluşturdu. Koyunlara aşım sezonunda progesteron esaslı östrüs senkronizasyonu uygulandı. Gebelik muayeneleri aşım sonrası 35-45. gün ve 4. ayda hem transrektal hem de transabdominal yolla yapıldı. Gebe koyunlar; kontrol (n=30) ve melatonin (n=30) grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Gebeliğin 4. ayında melatonin grubuna kulak arkası deri altı melatonin implantı uygulaması yapılırken, kontrol grubuna deri altı 1 ml serum fizyolojik yapıldı. Koyunlardan kolostrum ve hem koyun hem kuzulardan kan örnekleri doğumdan sonraki ilk 1 saat içerisinde kuzular emzirilmeden önce alındı. Serum TAS, TOS ve kolostum IgG düzeyleri ticari kit kullanılarak Eliza yöntemiyle değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde grup (kontrol ve melatonin), yavru sayısı ve yavru cinsiyetinin sabitlendiği 2×2×2 faktöriyel bir tasarım kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In the presented master's thesis study, it is aimed to investigate the effects of subcutaneous implant application of melatonin in the 4th month of pregnancy on oxidative stress markers and colostrum quality levels in Awassi sheep, considering the sex of the lambs born. The animal material consisted of 60 healthy Awassi female sheep. Progesterone-based estrus synchronization was applied to the sheep during the breeding season. Pregnancy examinations were performed both transrectal and transabdominally at 35-45 days and 4 months after conception. Pregnant sheep were divided into 2 groups as control (n=30) and melatonin (n=30) groups. In the 4th month of pregnancy, subcutaneous melatonin implantation behind the ear is applied to the melatonin group, while 1 ml of serum is applied subcutaneously to the control group. Colostrum from sheep and blood samples from both sheep and lambs were taken within the first hour after birth before the lambs were suckled. Serum TAS, TOS and colostal IgG levels were evaluated by Eliza method using a commercial kit. In the statistical analysis of the data, a 2×2×2 factorial design was used, in which the groups (control and melatonin), the number of offspring and the sex of the offspring were fixed.