Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar ile ilgili sosyal medya paylaşımlarının zaman içindeki değişimi: Twitter örneği
Change in social media posts related to Syrian refugees in Turkey over time: The example of Twitter
  1. Tez No: 714625
  2. Yazar: EKREM NERGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN ATAK ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Göç olgusu, insanlık tarihi boyunca var olagelmiştir. İnsanoğlu var olduğu sürece göç olgusunun var olmaya devam edeceği düşünülmektedir. Göç en basit anlamı ile insanların mekân değiştirmelerini ifade etmektedir. Bu bağlamda günümüzde Türkiye ve bulunduğu bölgeyi en fazla ilgilendiren konu ise Arap Baharı'nın etkisiyle Suriye'de meydana gelen iç savaş ortamından kaçarak zorunlu bir göç hareketi oluşturan Suriyeli göçmenlerdir. Yaklaşık 11 yıldır devam edegelen bu süreçte yaşanan olaylar ve beyan edilen fikirler ve tartışmalar yazılı basınının yanı sıra 2000'li yılların başlarında internet ve bilişim teknolojilerindeki gelişmeler ışığında ortaya çıkan sosyal medyaya da yansımıştır. Yılları içerisinde sosyal medya kullanım oranının artarak ilerlemesi bu tartışmaların da oranını artırmaktadır. Bu kapsamda bu çalışma Türkiye'deki“Suriyeli Sığınmacılar”ile ilgili sosyal medya paylaşımları üzerinden yapılan paylaşımlarda zamanla değişim olup olamadığını incelemeye yöneliktir. Göç ve sosyal medya kavramlarının literatür kapsamında ele alınmasının ardından, Twitter üzerinden elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle işlenmiştir. Bu işlemler neticesinde iki ana tema elde edilmiş ve aradaki farkın zaman ilerledikçe arttığı görülmüş ancak bu farkın çok büyük bir fark olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration has existed throughout human history. It is thought that the phenomenon of migration will continue to exist as long as human beings exist. In this context, the issue that most concerns Turkey and its region today is the Syrian immigrants, who escaped from the civil war environment in Syria with the effect of the Arab Spring and created a forced migration movement. In this process, which has been going on for about 11 years, the events and the ideas and discussions that have been expressed have been reflected in the social media, which emerged in the light of the developments in the internet and information technologies in the early 2000s, as well as the written media. The increasing rate of social media usage over the years also increases the rate of these discussions. People's thoughts on immigration are also discussed on social media platforms today. In this context, this study aims to examine whether there is a change over time in the social media posts about“Syrian Asylum Seekers”in Turkey. After discussing the concepts of migration and social media within the scope of the literature, the data obtained through Twitter was processed with the content analysis method. As a result of these processes, two main themes were obtained and it was observed that the difference between them increased as time progressed, but it was understood that this difference was not a big difference.