Kronik karaciğer hastalığının tanı ve evrelemesinde non-invaziv serum fibrozis biyobelirteçlerine görüntülemeninkatkısı
The contribution of imaging to NON-invasive serumfibrosis biomarkers in the diagnosis and staging ofchronic liver disease
- Tez No: 714624
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırmamıza Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Polikliniğine 2015-2020 yılları arasında başvuran, karaciğer parankim biyopsisi, laboratuvar tetkikleri ve ultrasonografisi yapılan 259 kronik Hepatit C Virüsü ve Hepatit B Virüsü hastasının verileri dahil edildi. Katılımcıların verileri ile non invaziv fibrozis belirteçlerinden Aspartat transaminaz-Platalet Ratio Index, Göteborg University Cirrhosis Index ve Fibrosis-4 Index hesaplandı. Lojistik regresyon analizi yapılarak fibrozisi kestirmede daha güçlü bir model oluşturabilmek için karaciğer ultrasonografisinde hepatosteatoz ve mikrolobülasyon bulguları, Fibrosis-4 Indekse eklenerek yeni bir model oluşturulabileceği saptandı. Yeni oluşturduğumuz ve“Fibrosis-4 Index-ultrasonografi”olarak isimlendirdiğimiz modelin İshak fibrozis skoru≥3 olan yani sirozun öncülü olan anlamlı fibrozisi bulunan hastalarda, eğri altı ROC değerleri kıyaslandığında Göteborg University Cirrhosis Index (Eğri altı ROC: 0,67) ve Aspartat transaminaz-Platalet Ratio Index (Eğri altı ROC: 0,66)' den fibrozisi öngörmede daha yüksek performans gösterdiğini; ancak performans açısından Fibrosis-4 Index (Eğri altı ROC: 0,75) ile kıyaslandığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığı saptandı (“Fibrosis-4 ındex-ultrasonografi”için eğri altı ROC: 0,76) (p=0,67).Lojistik regresyon analizi ile oluşturduğumuz yeni“Fibrosis-4 Index-ultrasonografi”modeli Fibrosis-4 Indexe göre daha zor hesaplanabilmektedir. Fibrosis-4 Index sadece laboratuvar tetkikleri kullanılarak hesaplanılabilirken“Fibrosis-4 Index-ultrasonografi”'yi hesaplayabilmek için karaciğer ultrasonografi sonuçları da gerekmektedir. İki indeks performans açısından karşılaştırıldığında aralarında anlamlı fark bulunmamaktadır. Bu nedenler de göz önüne alındığında, araştırmamızın bulguları mevcut non invaziv fibrozis belirteçlerine karaciğer ultrasonografi görüntülemesinin anlamlı derecede katkı sağlayamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The data of 259 chronic Hepatitis C Virus and Hepatitis B Virus patients who applied to Trakya University Medical Faculty Gastroenterology Polyclinic between 2015-2020 and had their liver parenchymal biopsy, laboratory tests and ultrasonography done were included in our study. Aspartate transaminase-Platalet Ratio Index, Göteborg University Cirrhosis Index and Fibrosis-4 Index, which are non-invasive fibrosis markers, were calculated with the data of the participants. It was determined that a new model could be created by adding hepatosteatosis and microlobulation findings in liver ultrasound to Fibrosis-4 Index in order to create a more powerful model in predicting fibrosis by performing logistic regression analysis. When the area under ROC are compared, the model that we created and named as“Fibrosis-4 Index-ultrasonography”performed better in predicting fibrosis than Göteborg University Cirrhosis Index (The area under the receiver operating characteristic: 0.67) and Aspartate transaminase-Platalet Ratio Index (The area under the receiver operating characteristic: 0.66) in patients with an Isaac fibrosis score≥3, which means significant fibrosis, a precursor to cirrhosis; however, there was no statistically significant difference in terms of performance when compared with Fibrosis-4 Index (The area under the receiver operating characteristic: 0.75) (The area under the receiver operating characteristic: 0.76 for Fibrosis-4 index-ultrasonography) (p=0.67). The new Fibrosis-4 Index-ultrasonography model we created with logistic regression analysis, can be harder to calculate than Fibrosis-4 Index. While Fibrosis-4 Index can be calculated by using only laboratory tests, liver ultrasound results are also required to calculate Fibrosis-4 Index-ultrasonography. There is no significant difference between two indexes in terms of performance. Considering these, the findings of our study show that liver ultrasound imaging does not significantly contribute to currently used non-invasive fibrosis markers.