Alıç (crataegus orientalis) bitkisinin angiotensin konverting enzim üzerine inhibisyon etkisinin araştırılması
The investigation of hawthorn (crataegus orientalis) plant's inhibition effect on angiotensin converting enzyme
  1. Tez No: 714682
  2. Yazar: MAHMUT YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇAĞLAR ÇELİKEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hipertansiyon günümüzde yaklaşık olarak bir milyar insanın sağlığını etkileyen kritik bir sağlık sorunudur. Hipertansiyon tedavisinde anjiotensin konverting (dönüştürücü) enzim (ACE) inhibitörleri etkin olarak kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçların yan etkilerinden dolayı bitkisel bazlı, daha ucuz ve daha az yan etkiye sahip ACE inhibitörlerinin geliştirilmesi için birçok laboratuvarda çalışmalar yürütülmektedir. Bu amaçla, sunulan çalışma Crataegus orientalis yapraklarının etanol ve n-hekzan ekstraktlarının insan plazma ACE enzimi üzerine etkilerini irdelemek amacıyla planlandı. Çalışmada bitki ekstraktlarının ACE üzerine etkisi spektrofotometrik yöntem ile çalışıldı. Elde edilen sonuçlar, Crataegus orientalis yapraklarının etanol ve n-hekzan ekstraktlarının insan plazma ACE üzerine önemli düzeyde inhibisyon etkisi olduğunu gösterdi ve IC50 değerleri sırasıyla 0.124 mg/mL ve 1.092 mg/mL olarak belirlendi. Bunun yanında, her iki ekstraktın nonkompetitif inhibisyon gösterdiği Lineweaver-Burk grafikleri çizilerek saptandı. Sonuç olarak, elde edilen veriler, Crataegus orientalis bitkisinin hipotansif olarak geleneksel kullanımını desteklediği gibi Crataegus orientalis'in ilaç endüstrisinde diğer Crataegus türleri gibi önemli bir yere sahip olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a critical health problem that affects the health of approximately one billion people today. Angiotensin converting enzyme (ACE) inhibitors are used effectively in the treatment of hypertension. However, due to the side effects of these drugs, studies are carried out in many laboratories to develop herbal-based, cheaper and less side-effects ACE inhibitors. For this purpose, the presented study was planned to examine the effects of ethanol and n-hexane extracts of Crataegus orientalis leaves on human plasma ACE enzyme. In the study, the effect of plant extracts on ACE was studied by spectrophotometric method. The results obtained showed that ethanol and n-hexane extracts of Crataegus orientalis leaves had a significant inhibitory effect on human plasma ACE, and the IC50 values were determined as 0.124 mg/mL and 1.092 mg/mL, respectively. Besides, it was determined by drawing Lineweaver-Burk graphs that both extracts showed noncompetitive inhibition. As a result, the obtained data showed that Crataegus orientalis could have an important place in the pharmaceutical industry like other Crataegus species, as it supports the traditional use of Crataegus orientalis as hypotensive.