Preterm eylemde histolojik koryoamnionit sıklığının saptanması
Determination of the frequency of histological chorioamnionitis in preterm labor
- Tez No: 714697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı preterm doğum yapan gebelerde histolojik koryoamnionit (HCA) prevalansını saptayarak HCA'nın erken doğumdaki önemini ortaya koymaktır. Anne serumunda biyokimyasal belirteçlere bakarak HCA varlığını berlirtebilecek belirteçler varlığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 12/2020-09/2021 tarihlerinde hastanemize başvurup son adet tarihine göre 37 hafta altında preterm doğum yapan 123 gebenin onamları alınıp yatış kanları alınmış ve doğum sonrası plasentaları patolojiye gönderilmiştir. Patoloji sonuçlarına göre gebeler HCA olan ve olmayanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Hastaların demografik bilgileri, gebelik haftaları, yatış tanıları, yapılan tedaviler, laboratuar bulguları, yenidoğanların APGAR skorları ve plasenta patoloji sonuçları kaydedildi. Çalışma verilerinin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Objective: The aim of this study is to determine the prevalence of histological chorioamnionitis (HCA) in pregnant women with preterm delivery and to reveal the importance of HCA in preterm delivery. It is to investigate the presence of markers that can indicate the presence of HCA by looking at the biochemical markers in the mother's serum. Materials and Methods: Consent was obtained from 123 pregnant women who applied to our hospital on 12/2020-09/2021 and had a preterm birth below 37 weeks according to the last menstrual period, and their hospitalization blood was obtained and their placentas were sent to pathology after delivery. According to the pathology results, pregnant women were divided into two groups as those with and without HCA. Demographic information of the patients, weeks of gestation, hospitalization diagnoses, treatments, laboratory findings, APGAR scores of newborns and placental pathology results were recorded. SPSS 20.0 statistical package program was used in the statistical evaluation of the study data.