Preterm eylem ve preterm erken membran rüptürü olgularında C-reaktif protein değerleri ile koryoamniyotik zarlardaki mikrobiyolojik ve histolojik enfeksiyon arasındaki bağıntı
The Relationship between the C-reactive protein values and the microbiologic and histologic infection of the chorioamniotic membranes in preterm labor and preterm premature rupture of the membranes.
- Tez No: 32513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKGÜN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Mikrobiyoloji, Obstetrics and Gynecology, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
82 ÖZET Bu çalışma; klinik koryoamniyonitis ve sistemik-fokal enfeksiyonun ekarte edildiği preterm eylem ve PEMR hastalarında, pozitif C-reaktif proteinin değerini, koryoamniyotik zarlardaki mikrobiyolojik ve histolojik enfeksiyon bulguları ile CRP'nin birlikteliğini değerlendirmek ve riskli hastaların seçilmesinde CRP'nin yerini saptamak amacı ile yapıldı. 22-37. gebelik haftaları arasındaki 60 preterm eylem, 20 PEMR ve kontrol grubu olarak oluşturulan termde (>37.hafta) eylemde olan 100 hasta olmak üzere toplam 180 hastadan, hastahaneye kabulleri esnasında alman kan örneklerinden C-reaktif protein değerleri, doğumda alınan koryoamniyotik zarlardan mikrobiyolojik ve histolojik enfeksiyon değerlendirildi. Preterm eylem ve PEMR gruplarında, CRP değerlerinin pozitifliği ile histolojik enfeksiyon arasında pozitif bir korelasyon saptanmıştır. Mikrobiyolojik enfeksiyon ile bu bağıntının daha az oranda oluşu, kültür olanaklarının kısıtlı olmasına bağlanabilir. Her iki enfeksiyonun birlikte olduğu durumda, CRP değeri daima pozitif bulunmuştur. CRP değeri negatif olanlarda ise, histolojik ve mikrobiyolojik enfeksiyon bulunmamıştır. CRP'nin enfeksiyonu doğru olarak göstermesi açısından sensivitesi ve negatif prediktif değeri anlamlı bulunmuştur. Bu sonuçların, riskli hastaların seçilmesinde, ayrıntılı kültür şartlarının varlığında amniyon mayiinden subklinik enfeksiyonun taranması ve uygun vakalarda antibiyotik tedavisi verilerek antenatal veya puerparal enfeksiyonun, fetal ve maternal febril morbiditenin azaltılması ve tokolize yanıtın arttırılmasında faydalı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY The aim of this study was to determine the relationship between the C-reactive protein (CRP) values and the microbiologic, histologic occult infection of the chorioamniotic membranes in preterm labor and PPROM (preterm premature rupture of the membranes) patients in order to determine the patients at risk for preterm birth Blood samples for serum CRP determinations were obtained on admission and sterile chorioamniotic membranes were sampled during labor from 60 patients in preterm tabor, 20 patients with premature rupture of the membranes, and 100 patients in labor at term. In the preterm labor and PPROM groups, there was a positive correlation between the histologic choriocamtionitis and positive C-reactive protein levels. The relationship between the microbiologic infection and CRP levels were not significant but we need further culture mediums for the investigation of the microorgcmisms that contribute chorioamnion infection. CRP levels were always positive when both histologic and microbiologic infection were present. Inpatients; whose CRP value was negative, no occult chorioamnion infection was found The sensitivity and positive predictive value of CRP was statistically significant in predicting the occult chorioamnion infection. These results will be helpful in selecting the patients at risk for preterm labor and PPROM and with the proper antibiotic use in these high risk patients the preterm birth ratio and fetal and maternal febril morbidity can be reduced