Normal ve patolojik durumlarda dişetlerindeki serotonin (5-HT) değerlerindeki değişiklikler
  1. Tez No: 71474
  2. Yazar: FİLİZ BAL (ÇETİNKAYA)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN A. ÖZALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
54 ÖZET Normal (n:12) orta derecede iltihapla (n:17) ve ileri derecede iltihaplı (n:17) olmak üzere toplam 40 adet dişeti dokusunda endojen serotonin benzeri aktivite karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır, Ekstraksiyon yöntemi, T w a r o g, Amin ve West 'in yöntemleri değiştirilerek kullanılmıştır. Biyolojik.saptamalar V a n e ve ark. 'nın tanımladığı biçimde sıçan mide fundusunda yapılmıştır. 1- Serotonin benzeri etkin maddenin çok küçük doku parçalarında ki düzeylerinin, klasik izole organ banyosu kullanılarak saptana bileceği, 2- Normal dişeti dokularının serotonin benzeri etkin madde içer dikleri, 3- Orta derecede iltihaplı dişetlerinde saptanan serotonin ben zeri etkin madde düzeyinin normal dokulara göre artış gösterdiği, 4-ileri derecede iltihaplı dişetlerinde etkin madde düzeyinin oldukça yüksek olduğu, bu artışın normal ve orta derecede iltihaplı dişetlerine göre istatistiksel açıdan ileri derecede anlam lı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY In thia work, the endogen serotonin-like activity was compa a- tively investigated in 12 normal, 17 middle degree inflamed and 11 nigh degree inflamed gingival tissues. Modified method of T w a r o g, Amin and West were applied. Biological assay were performed on rat fundus as described by Vane and et al. Thus, it was showed that, 1- The serotonin-like active substance in minimal tissue samples were determined by using classical isolated organ bath, 2- Normal gingival tissues contained serotonin-like substances, 3- The level of serotonin-like substance in middle degree infla med gingival tissues increased when comparing them with normal tissues, 4- The level of serotonin-like substance in high degree inflamed tissue were extremely high and that the increase of this level when comparing them with normal and middle degree tissues, were statistically significant.