Pemfigus vulgaris hastalarında tzanck yayma bulgularının hastalık aktivitesiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 714741
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ASLI ERDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Pemfigus vulgaris (PV), deri ve mukozaları tutabilen, intraepidermal büller ve büllerin açılmasıyla oluşan erode lezyonlarla karakterize, hayati tehdit edebilen nadir otoimmün büllöz bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı PV hastalarında ucuz ve kolay bir yöntem olan Tzanck yayma ile elde edilen bulguların hastalık aktivitesiyle ilişkisini ve klinik seyirde prognostik önemini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Mayıs 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Dermatoloji Kliniği'ne başvuran PV hastaları dahil edildi. Pemfigusa ait vezikül/bül/erode lezyonu olan hastaların pemfigus hastalık alan indeksi (PDAİ), lezyonlardan alınan Tzanck yayma bulguları ve rutin takiplerinde istenen desmoglein düzeyleri değerlendirildi. Tzanck yayma preparatlarında tüm lam taranarak akantolitik hücre sayımı yapıldı ve buna göre 1 ile 4 arası puanlandı (1 puan: 1-3 hücre, 2 puan: 4-10 hücre, 3 puan: 11-20, 4 puan: >21 hücre veya hücre kümeleri). Anti-desmoglein antikor düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemiyle çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Pemphigus vulgaris (PV) is a rare, life-threatening autoimmune bullous disease that can involve the skin and mucous membranes, characterized by intraepidermal bullae and eroded lesions caused by rupture of the bullae. The aim of this study is to research the relationship of the findings obtained with Tzanck smear, which is an inexpensive and easy method, with disease activity and its prognostic importance in the clinical course in PV patients. Material and Methods: Pemphigus patients who visited to Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, Dermatology Clinic between May 2021 and February 2022 were included in our study. Pemphigus disease area index (PDAI), Tzanck smear findings from the lesions and desmoglein levels during routine follow-up of patients with pemphigus vesicle/bulla/erosion were evaluated. In the evaluation of Tzanck smear preparations, the entire slide was scanned, acantholytic cell count was performed and scored 1 to 4 accordingly (1 point: 1-3 cells, 2 points: 4-10 cells, 3 points:11-20, 4 points: >21 cells or cell clusters). Anti-desmoglein antibody levels were analyzed by using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method.