Huzurevinde ve evde yaşayan yaşlılarda yaşam kalitelerininkarşılaştırılması ve bu durumun sosyodemografikfaktörlerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Comparison of the quality of life of the elderly living in nursing homes and their own home and evaluation of relationship of this situation with the socio-demographic dactors
  1. Tez No: 714755
  2. Yazar: BERAY GELMEZ TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Hızla artan yaşlı nüfusta yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, sağlık ile ilgili hemen her alanda en önemli hedeflerdendir. Yaşam kalitesi, iyi sağlık standardı için anahtar rol oynamaktadır. Bu araştırmada huzurevinde ve kendi evinde yaşayan yaşlıların yaşam kalitelerini etkileyen faktörler tespit edilerek koruyucu hekim olarak neler yapılması gerektiğinin saptanması hedeflenmiştir. GEREÇ- YÖNTEM: Çalışmaya herhangi bir nedenle Mart 2014- Kasım 2014 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 65 yaş ve üstü 198 birey ile huzurevinde yaşayan 202 birey olmak üzere toplam 400 kişi alındı. Araştırmada kişilerin sosyodemeografik bilgilerini sorgulayan bir anket formu ve DSÖ tarafından geliştirilen yaşam kalitesi ölçeği kısa formunun Türkçe versiyonu (WHOQOL-BREF TR) uygulandı. İstatistiksel analiz SPSS 22.0 programında frekans, ki-kare ve t-testi kullanılarak yapıldı. BULGULAR: Çalışmamız 188'i (%47) erkek ve 212'si (%53) kadın olmak üzere toplam 400 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bunların 202'sini kendi evinde kalan bireyler 198'ini ise huzurevinde kalan bireyler oluşturmaktaydı. Hastaların yaş ortalaması kendi evinde kalanlarda 73,3 ±6,7 iken huzur evinde kalanlarda 73,2 ±7,3 idi. Kendi evinde yaşayanların 111'i (%55) evli iken, huzurevinde kalanların ise sadece 12'si (% 6,1) evli idi. Kendi evinde yaşayanların 20'sinin (%9,9) ; huzurevinde kalanlarınsa 82'sinin (%41,4) hiç eğtim almadığı saptandı. Kendi evinde yaşayanların çoğunun (n=174;%86,2); huzurevinde kalanlarınsa sadece 4'ünün (%2) 1500 ve üstü gelire sahip olduğu saptandı. Kendi evinde konaklayanların bedensel alan, ruhsal alan, sosyal ilişkiler alanı, çevre alanı skoru huzurevinde kalanlardan anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,000). Huzurevinde konaklayanlarda kronik hastalığı olanlarda bedensel alan(p=0,000), ruhsal alan (p=0,000) skoru kronik hastalığı olmayanlardan anlamlı olarak daha düşük saptandı. SONUÇ: Bu araştırmada kendi evinde yaşayan bireylerde ileri yaşın, medeni durumun, eğitim düzeyinin, gelir düzeyinin artışının, çocuk sahibi olma durumunun; huzurevinde yaşayan bireylerde ise ileri yaşın, cinsiyetin, kronik bir hastalık olma durumunun yaşam kalitesini etkilediği tespit edildi. Birinci basamak hekimleri, yaşlılık konusunda bireylerin, ailelerin ve tüm yaşlı bakım merkezlerinde hizmet veren personeli bilgilendirmelidir. Bu şekilde tüm toplum yaşlıların fiziksel, sosyal ve psikolojik sağlığının daha iyileşmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: Improving the quality of life in rapidly growing elderly population is one of the most important targets in almost every field related with health. Quality of life is key to a good health standard. In this study, it was aimed to detect the factors affecting the quality of life of elderly people living in their own homes and in nursing homes; to identify what should be done as preventive medicine. MATERIAL AND METHOD: 65 years and over 198 people who applied to Sisli Hamidiye Etfal Hospital Family Medicine outpatient clinic with any complaint between February 2014- October 2014 and 202 people who live in nursing home were included the study. A questionnaire form including the sociodemographic features and the Turkish short-form of the quality of life questionnaire version (WHOQOL-BREF TR) developed by WHO was performed. For statistical analysis frequency, Chi-square and t-test were used in SPSS 22,0 program. RESULTS: Our study was carried out for a total of 400 patients of which 188 (47%) were male and 212 (53%) were female. 198 of them were living in a nursing home, 202 people were living in their own home. The average age of the people who living in their own home. were 73,3±6,7 years old, while the average age of the people who living in nursing home were 73,2 ±7,3. While 111 people of those living in their own home (55%), were married, only 12 people (6.1%) were married who were living in a nursing home. It was detected that 20 (9,9%) of elderly living in their own home and 82 (41,4%) of people living in nursing home were uneducated. Most of the people living in their own homes (n=174; 86,2%) and only 4 of people living in nursing homes (2%) got 1500 TL and over income. Mental, social, physical and environmental area scores were significantly higher in people who live in their own homes, than those live in nursing homes (p=0.000). Physical (p=0.000) and psychological area (p=0.000) scores were found significantly lower in patients with chronic diseases who live in nursing home than those without chronic diseases. CONCLUSION: In this study, older age, marital status, level of education, higher income and having children in individuals living in their own homes were found to affect the quality of life; sex and chronic disease affect the quality of life in elderly living in nursing homes. Primary care physicians should inform the individuals, families and staff working in elderly care centers. By this way all people can help to improve the physical, social and psichological health of the elderly people.