Huzurevinde ve kırsal evde yaşayan 60 yaş ve üzeri yaşlıların günlük yaşam aktiviteleri ve yararlı günlük yaşam aktivitelerinin karşılaştırılması
The Activities of daily living and instrumental activities of daily living of the 60 years of age and older elderly at nursing homes to that of the 60 years of age and older elderly living at homes
- Tez No: 107820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
-73- OZET Bu araştırmada, huzurevi ve evde yaşayan yaşlılarda günlük yaşam aktiviteleri ve yararlı günlük yaşam aktivite durumlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Seyranbağları ve Ümitköy huzurevinde yaşayan 220, Gölbaşı İlçesine bağlı Ahiboz, Beynam ve Gökçehöyük köylerinde yaşayan 153, toplam 373 60 yaş ve üzeri kişiden oluşan araştırma grubuna anket yöntemi kullanılarak yapılmış, tanımlayıcı bir araştırmadır. Günlük yaşam aktivitelerinde evde yaşayanlarda yeterlilik oranı % 94,1 iken, huzurevinde yaşayanlarda bu oran % 75,5 'tir. Huzurevinde yaşayan yaşlılarda, evde yaşayanlara göre günlük yaşam aktivitelerinde yetersizlik oranı daha fazladır. Bu durum hem erkek hem de kadınlar için geçerlidir. Huzurevinde yaşayan 60-74 yaş grubu, bekar- dul-boşanmışlar, ilkokul mezunu olmayanlar, daha önce düzenli bir işte çalışmayanlarda, aynı gruplarda olup evde yaşayanlara göre günlük yaşam aktiviteleri daha yetersizdir. Her bir grup için ayrı ayrı yapılan logistik regresyon analizine göre, huzurevinde yaşayanlardan ilkokul ve üzeri eğitim almayanların, evde yaşayanlardan 75 ve üzeri yaş grubunda olanların günlük yaşam aktivitelerinde çok daha yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Yararlı günlük yaşam aktivitelerinde evde yaşayanlarda yeterlilik oranı % 77,1 iken, huzurevinde yaşayanlarda % 5 1,4 'tür. Huzurevinde yaşayan yaşlılarda, evinde yaşayanlara göre yararlı günlük yaşam aktivitelerinde yetersizlik oranı daha fazladır. Bu-74- durum hem erkekler, hem de kadınlar için geçerlidir. 60-74 yaş grubu, ilkokul mezunu olmayanlar, ilkokul ve üzeri eğitim alanlar, daha önce düzenli bir işte çalışanlar ve çalışmayanlar, kronik hastalığı olanlar ve olmayanlardan huzurevinde yaşayanlar, evde yaşayanlara göre daha yetersizdir. Logistek regresyon analizine göre huzurevinde yaşayanlarda dul-bekar- boşanmış olanlar ile ilkokul mezunu olmayanların yararlı günlük yaşam aktivitelerinde daha fazla yetersizdir. Logistik regresyon analizine göre evde yaşayanlarda 75 ve üzeri yaş grubunda olanlar ve daha önce düzenli bir işte çalışmayanların yararlı günlük yaşam aktivitelerinde daha yetersizdir.
Özet (Çeviri)
-75- ABSTRACT This study aims to compare the activities of daily living and instrumental activities of daily living of the elderly living at nursing homes to that of the elderly living at homes. The scope of the study includes 373 people over the age of 60. Of these elderly, 220 live at Seyranbağları and Ümitköy nursing homes and 153 live in the villages Ahiboz, Beynam and Gökçehöyük of Gölbaşı. This study is a descriptive study and questionnaire was used to collect data. Sufficiency rate in the activities of daily living of the elderly living at homes is 94, 1 %, vhere as it is 75,5 % in the elderly living at nursing homes. The sufficiency rate is greater in the elderly living at nursing homes compared to those living at homes. This is true for both males and females. 60-74 age group living at nursing homes who are single-divorced-widowed who had not completed primary schooling,who had not have regular jobs have less satis factory activities of daily living compared to those in the same group living at homes. According to the logistik regression analysis used for each group, it has been found that for the ages 75 and above, the satisfaction level of people living at nursing homes who had no primary schooling is much lower than of those living at homes. Satisfaction rate in insturumental activities of daily living is 77,1 5 in elderly living at homes, and 51,4 % in elderly living at nursing homes. Instrumental activities of-76- daily living rate is less satisfactory in elderly living at nursing homes than it is in elderly living at homes. This is true for both males and females. Of the 60-74 age group, for the people who had no primary schooling, who had primary and higher schooling, who had regular jobs, who had no regular jobs, who have a choronic illness, who have no choronic illness, the satisfaction level is less in those living at nursing homes than in those living at homes. It has been found from the logistic regression analysis that those living at nursing homes who are single-divorced-widowed, and who had no primary schooling are more dissatisfactory in instrumental activities of daily living. According to the logisitc regression analiysis, the elderly living at homes who are above 75 age group, and who had no regular jobs are less satisfactory in instrumental activities of daily living.