Hidroelektrik santrallerinde enerji verimliliğine türbinin etkisi
The effect of turbine on energy efficiency in hydroelectric power plants
  1. Tez No: 714757
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİR RÜSTEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Her geçen gün artan enerji ihtiyacını karşılamak için güçlü enerji politikalarına ihtiyaç bulunmaktadır. Dünya, enerji ihtiyacını karşılamak için yıllardır fosil yakıtları kullanmaktadır. Ancak bu kaynakların zararlı olması, yakın tarihte tükeneceğinin öngörülmesi gibi sebepler, yenilenebilir enerji ve verimlilik çalışmalarını ülkeler için öncelik haline getirmiştir. Hidroelektrik santralleri yenilenebilir enerji kaynakları arasında gösterilmektedir ve bu santrallerin verimlilikleri de yüksektir. Ancak zaman içerisinde yaşanan yıpranmalar santrallerde performans ve verimlilik düşüşlere neden olmaktadır. Santral verimliliğini etkileyen en önemli faktör ise türbindir. Santrallerde yapılacak olan saha performans testleri ile teçhizatın mevcut durumu sağlıklı bir şekilde görülebilir, verim izleme sistemi ile ünite, generatör, türbin, santral verimleri anlık olarak izlenebilir. Böylece teçhizatlara gerekli müdahaleler zamanında yapılabilir, performanstaki düşüşlerin önüne geçilebilir. Bu çalışmada, Hidroelektrik Santrallerinde Enerji Verimliliğine Türbinin Etkisini tespit etmek için Alpaslan-1 HES'te verim izleme sistemi kurulmuş, boya seyreltme ile debi ölçüm metodu ve Winter-Kennedy metodu kullanılarak türbin saha performans testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan testlerde türbin veriminde %3,5 oranın da bir kaybın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Strong energy policies are needed to meet the ever-increasing energy demand. The world has been using fossil fuels for years to meet its energy needs. However, reasons such as the harmfulness of these resources and the prediction that they will be exhausted in the near future have made renewable energy and efficiency studies a priority for countries. Hydroelectric power plants are among the renewable energy sources and the efficiency of these power plants is also high. However, wear and tear over time causes performance and efficiency decreases in power plants. The most important factor affecting the power plant efficiency is the turbine. With the field performance tests to be carried out at the power plants, the current status of the equipment can be seen in a healthy way, with the efficiency monitoring system, unit, generator, turbine and power plant efficiencies can be monitored instantly. Thus, necessary interventions to the equipment can be made in a timely manner, and performance degradation can be prevented. In this study, in order to determine the Effect of Turbine on Energy Efficiency in Hydroelectric Power Plants, an efficiency monitoring system was installed at Alpaslan-1 HEPP, and turbine field performance tests were carried out using the dye dilution and flow measurement method and the Winter-Kennedy method. In the tests performed, it was determined that there was a 3.5% loss in turbine efficiency.