Kullanıcı davranışlarını öğrenebilen, yapay zekâya sahip akıllı ev otomasyonu uygulaması
Smart home automation application with artificial intelligence that can learn user behaviors
  1. Tez No: 714783
  2. Yazar: OSMAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tüm tarih boyunca insanoğlu her zaman refah ve konfor seviyesini, ondan önce ise güvenlik seviyesini artırmak istemiştir. Teknolojinin gelişimi ile birlikte insanoğlunun arzuladığı bu konfor ve güvenlik seviyesi, istenilen düzeylerin daha da üstüne çıkmıştır. Elektronik ve yazılım bilim dallarının gelişmesi ile beraber, kullanıcıların bu istekleri büyük bir oranda karşılanmaya başlanmıştır lakin konfor ve güvenlik, birbirinin zıttı tabirler olması sebebiyle, mevcut çözümler her zaman belirli bir alana doğru istemsizce yönlendirmekte veya belirli bir alana hizmet edecek şekilde kısıtlamaktadır. Bu yüksek lisans tezinde amaçlanan, kullanıcının hem konforunu hem de güvenliğini en üst düzeyde tutarak, kontrolü tamamen otomatik hale getirilmiş, kendisi ile eşleştirilen başka cihazları da kontrol edebilen akıllı ev otomasyonu cihazının tasarlanmasıdır. Kullanıcının kontrol ve güvenliği hedeflenen bu projede, kullanıcının kullanmakta olduğu aynı Bluetooth haberleşme protokolüne sahip tüm cihazlar, üzerine yerleştirilmiş GSM, Wi-Fi ve Bluetooth modüllerini barındıran merkezi cihaz ile şifreli bir şekilde kablosuz olarak haberleştirilmiştir. Tasarlanan bu merkezi cihaz, kullanıcının cep telefonu üzerindeki Bluetooth bilgisini ve kullanıcının ürünler ile olan etkileşimlerini takip ederek, zamana bağlı olarak kullanıcının belirli düzen ve sıra ile yaptığı rutinleşen iş emirlerini, kendisi otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Kale Güvenlik Sistemlerinin mevcut yapısında kullanılan alarm paneli ve çevre birimlerinin temel alındığı fakat her bir ünitenin elektronik donanım ve yazılımının tekrardan revize edilmesi ile ana ürün ve yan çevre birimleri yeniden tasarlanmıştır. Bu çalışma ile kullanıcı davranışlarını analiz edilerek kullanıcılara daha konforlu hizmet sağlanmıştır. Geliştirilen bu ürünün kullanılması ile beraber, sürekli tekrarlanan kullanıcı davranışlarını ürün tarafından analiz edilip öğrenilmekte ve tekrar miktarına bağlı olarak kullanıcının yerine eylemleri gerçekleştirmiştir. Bununla birlikte Kale Kilit ve Kalıp A.Ş.'nin kendi ürünleri ile bütünleşik çalışabilen bir ürün geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, mankind has always wanted to increase the level of welfare and comfort, and before that, the level of security. With the development of technology, this comfort and security level desired by human beings has exceeded the desired levels. With the development of electronics and software sciences, these requests of the users have started to be met to a great extent, but because comfort and safety are opposite terms, existing solutions always lean towards a certain area or are restricted to serve a certain area. The aim of this master thesis is to design a smart home automation device whose control is fully automated and that can control other devices paired with it, keeping both the comfort and safety of the user at the highest level. In this project, which is aimed at the control and security of the user, all devices with the same Bluetooth communication protocol that the user is using are communicated wirelessly in an encrypted manner with the central device containing GSM, Wi-Fi and Bluetooth modules placed on it. This designed central device automatically carries out the routine work orders made by the user in a certain order and sequence, depending on the time, by following the Bluetooth information of the user on the mobile phone and the interaction of the user with the products. Based on the alarm panel and peripheral units used in the existing structure of Kale Security Systems, but by revising the electronic hardware and software of each unit, the main product and peripheral units were redesigned. As a result of this study, user behaviours were analysed and more comfortable service was provided to the users. With the use of this developed product, repetitive user behaviours are analysed and learned by the product, and actions are taken instead of the user depending on the amount of repetition. In addition, a product that can work integrated with Kale Kilit ve Kalıp A.Ş.'s own products has been developed.