Türk Kızılay'ında görev yapan sağlık çalışanlarının yeni koronavirüs hastalığından (COVID-19) etkilenme durumları
The effect of new Coronavirus disease (COVID-19) on healthcare employees WHO works in Turkish red crescent
  1. Tez No: 714801
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇITAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Public Health, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), tüm dünyada yayılarak pandemiye neden olmuştur. Pandemide en çok ihtiyaç duyulan, etkilenen ve desteklenmesi gereken gruplardan biri sağlık çalışanları olmuştur. Bu çalışmada Türk Kızılay bünyesinde çalışan sağlık çalışanlarının COVID-19 pandemisinden etkilenme durumlarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipte olan bu araştırmanın evrenini Türk Kızılay'ında görev yapan 2636 sağlık çalışanı oluşturmuştur ve araştırmaya 480 kişi katılmıştır. Araştırmanın verileri hazırlanan veri toplama formu ile Mayıs, Haziran ve Temmuz 2021 döneminde toplanmıştır. Veri girişi ve analizi için SPSS programı (23.0 versiyon) kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların yaş ortalaması ve standart sapması 36±8,28'dir. Katılımcıların %51,7'si (n=248) kadın ve %48,3'ü (n=232) erkektir. Katılımcıların %60,6'sı (n=291) lisans ve üzeri mezunudur. Araştırmaya katılanların %20,4'ü (n=98) COVID-19 tanısı almıştır. Kadınlar arasında tanı sıklığı erkeklere göre daha yüksektir. Katılımcıların COVID-19 sürecinde kesinlikle yaşadıklarını hissettikleri duyguların“sevdiklerini kaybetme korkusu (%75,8, n=364)”,“kaygı (%66,3, n=318), ”stres (%66, n=317) olduğu saptanmıştır. Uykusuzluk ve uyku düzensizliği durumu ile COVID-19 tanısı alma durumu arasında ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
New Coronavirus Disease (COVID-19), spreading all over the world caused the pandemic. Health workers have been one of the most needed, affected and supported groups. In this study, it was aimed to reveal the effects of the COVID-19 pandemic of healthcare professionals working within the Turkish Red Crescent. The population of this descriptive study consisted of 2636 healthcare professionals working in the Turkish Red Crescent and 480 people participated in the research. The data of the research were collected in the period of May, June and July 2021 with the prepared data collection form. SPSS program (version 23.0) was used for data entry and analysis. The mean age and standard deviation in the study were 36±8.28. 51.7% (n=248) of the participants were female and 48.3% (n=232) were male. 60.6% (n=291) of the participants are undergraduate or higher graduates. 20.4% (n=98) of the participants in the study were diagnosed with COVID-19. The frequency of diagnosis among women is higher than men. It was determined that the emotions the participants definitely felt during the COVID-19 process were“fear of losing loved ones (75.8%, n=364)”, "anxiety (66.3%, n=318), and stress (66%, n=317). A relation was found between insomnia and sleep disorders and the status of being diagnosed with COVID-19.