Hücrede apikal yüze ait özelleşmeler
- Tez No: 71489
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ERBENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
- 40 - ÖZET Bu çalışmada tuba uterine epiteline estrodiol benzoatım stimulan, melatonin ' in antigonadal ve overiektominin inhibitor etkileri ultrastrüktürel düzeyde ve özellikle yüzey epiteli açısından incelenip değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada sekiz deney grubu 15 gün süre ile uygulama görmüştür. Deney hayvanları, enjeksiyonları takiben dekapite edilerek elektron mikroskobu için tuba uterina'ları alınmış ve takipleri yapılarak ince kesitlerinden hazırlanan elektron- mikrograflarda bulgular karşılaştırılmıştır. Bunu sağlamak üzere overiektomi, melatonin ve estra diol benzoat tek tek ya da ikili ve üçlü gruplar halinde sı çan tuba uterina epitelinin apikal yüzeyine etkileri litera tür bilgisinin ışığında değerlendirilmiştir. Bulgularımız overiektominin tuba uterina epitelinde gerilemeye, estradiol benzoatın ise epitel yüzeyinde bir sti- mulasyona neden olduğunu göstermiştir. Ayrıca, melatonin'in yalnız uygulamasında epitel hücrelerde bir gerileme izlenirken, melatonin'in estradiol benzoat ile birlikte uygulamasın da ise sekretuvar hücrelerin etkilenmesine karşın titrek tüylü hücrelerde önemli bir değişikliğe rastlanılmamıştır.- 41 - Sonuç olarak, bu çalışma.ile estrodiol benzoat'ın tuba uterina epitelinin apikal yüzeydeki mikrovillus ve silia yapılarında bir artışa neden olduğu buna karşın melatonin ' in ise bu oluşumlarda ve özellikle sekretuvar hücre ultrastrüktüründe gerilemeye yol açtığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 42 - SUMMARY In this thesis, it has been aimed to study the effects of estrodiol benzoat, ovaryectomy and melatonin on the uterina tube. Also, antigonadal effects of melatonin at the ultra- structural level, especially on the epithelial surface has been investigated. The experiment has been made on 8 groups of rat for 15 days. The experimental animals have been decapited after injections of melatonin, estradiol benzoat and saline and their uterinal tubes were removed for electronical microscopy. Electronmicrographs were compared. It has been found that, ovaryectomy caused on inhibition on uterine tube epithelium and that estrodiol benzoat stimul ates the epithelial surface. On the other hand, when only melatonin is used there is an inhibition on the epithelial cells, but when melatonin is used with the estrodiol benzoat, secretory cells are effected while there are no changes in the ciliated cells. As a conclusion, with this experiment it is found out that estrodiol benzoat increases the number of microvillus and cilia structures in the apical surface of the uterina tube epithelium, but on the other hand melatonin makes inhibitions in these structures and especially on the secretory cell ultrastructures.