Açlık ve toklukta sıçan pankreasındaki histolojik değişiklikler
The histological changes on rat pancreas at fasting and non-fasting conditions
- Tez No: 132558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
77 VI. ÖZET : Canlı metabolizmasında açlık, çeşitli etkilere yol açan bir etkendir. Organların çoğu açlık koşullarında yapısal ve fizyolojik olarak etkilenir. Bu çalışmada, 24, 48, 72 saat açlık ve açlık sonrası yeniden beslenmenin, pankreas üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. 24, 48, ve 72 aat açlık sonrası 5 dakika beslenip, 10 dakika ve lsaat sonra alınan sıçan pankreas dokularındaki değişiklikler ince yapı düzeyinde ortaya konuldu. 24 saat açlık grubunda, asiner hücrelerin apikal sitoplazmalarındaki zimogen granüllerin sayısının arttığı saptandı. Granüllü endoplazmik retikulum tubuluslarının genişlediği, vakuollerin arttığı, Langerbans adacığındaki p - hücrelerinin granül içeriğini kaybettiği gözlemlendi 24 saat açlık sonrası 5 dakika beslendikten 10 dakika sonra açılan deneklerde asiner hücrelerin granül içeriğini salgıladığı ve apikal sitoplazmadaki zimogen granüllerin sayısının azaldığı saptandı. Granüllü endoplazmik retikulum tubuluslarının halen daha geniş olduğu gözlendi Mitokondriyonlar genişlemişti Langerhans adacığındaki p* - hücrelerinde vakuollerde artış belirlendi Yeniden beslenmeden 1 saat sonra açılan grupta ise granül birikiminin artmaya başladığı, yer yer dejeneratif mitokondriyonların valığı dikkat çekti Bu grupta salgıyı biriktiren ve veren hücreler yanyana izlendi. 48 ve 72 saatlik açlık gruplarında, açlık süresinin artışına bağlı olarak asiner hücrelerdeki zimogen granüllerin sayısının, 24 saatlik açlık grubuna göre daha da arttığı saptandı. Büyük granüllerin çokluğu dikkat çekiciydi. Granüllü endoplazmik retikulum tubulusları genişlemişti 5 dakika beslenmeden 10 dakika sonra açılan gruplarda ise Golgi kompleksinin oldukça gelişmiş olduğu dikkarti çekti. Zimogen granüllerin salınması78 gözlemleniyordu. Ayrıca zimogen granüllerin birbirleriyle birlşmek üzere birbirlerine yaklaştıkları saptandı. Yeniden beslenmeden l saat sonra alınan örneklerde ise, zimogen granüllerin sayısının yeniden arttığı ancak Langerhans adacıkları çevresinde diğer bölgelere göre daha yoğun olduğu gözlendi. Langerhans adacıklarına uzak bölgelerde salgılama sürerken, adacıkların çevresindeki asinüslerin biriktirme aşamasında olduğu saptandı. Bu çalışmada, açlık ve yeniden beslenme gruplarındaki yapısal değişikliklerin belirgin olarak zimogen granül sayıları ve büyüklükleri üzerine etkili olduğu belirlendi. Açlığın granüllü endoplazmik retikutum tubuluslarında genişlemeye, mitokondriyonlarda dejenerasyona, Langerhans adacıklarındaki p - hücrelerinde belirgin granül kaybının yol açtığı ve vakuolizasyona neden olduğu saptandı. Ayrıca pankreatik asiner hücrelerde, granüllerin, sentez, biriktirme ve salgılama evreleri birlikte gösterilmiş oldu. Bu da sentezin hücrede sürekli olduğunu, salınım yapan hücrelerde bile bir yandan sentezin devam ettiğini göstermiş oldu.
Özet (Çeviri)
79 VH. SUMMARY : Fasting is a factor which causes various effectson metabolism. It causes ultrastruetural and physiological effects on most of the organs. In this study, we research the efects of 24, 48, 72 h. fasting and refeeding on pancreas. Rats for fasted 24, 48 and 72 h,, then allowed to feed for 5 mm. We take pancreas 10 min, and I h after refeeding. And we observe the ultrastructural changes on rat pancreas at electron microscope level. At the 24 h fasting group, we observed the increase of the number of zymogen granules at the apical sitoplasm of the acinar cells. The enlargement of tubutus of rough endopasmic reticulum, increase of vakuoles and loss of granules of p - cells were observed. The rats which fasted 24 h and allowed 5 min. feeding and then taken pancreas 10 min. after refeeding, we observed that the number of zymogen granules decrease. Tubules of rough endoplasmic reticulum were still enlarged. Also we observed the enlargement of mitochondrion. The vakuoles of p - cells increased. The group of 1 h after refeeding, concentration granules began to increase. Degeneration of mitochondrions were observed. In this group, synthesis and secretion states were demonstrated at the same time. At the 48 and 72 h fasting groups, we observed more increase of number of zymogen granules, according to the fasting duration. We noticed the great deal of big size granules. Tubutus of rough endoplasmic reticulum were enlarge. The group of 10 min. after refeeding, we notice the quite enlargement of Golgi complex. Further more, zymogen granules was closer to bend together. The group of lh after refeeding number of zymogen granules was80 increase again, however, zymogen granules more concentrated around the Langerhans islets, according to the distant cells. In this study, we determine that the conditions of fasting and refeeding effects, especially, the size and number of zymogen granules, Also we observed the enlargement of tubufus of rough endoplasmic reticulum, degenerations of mitochondrion and degranulation of p - cells, In addition, we display the phases of synthesis, storage and secretion of the zymogen granules together.