Tekirdağ Merkez ve Malkara kömür sahaları yeraltı suyu sisteminin modellenmesi
Modelling of groundwater system of Tekirdağ Merkez and Malkara coal area
- Tez No: 714921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ERDEM DOKUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tez çalışmasının amacı; Tekirdağ İli Merkez ve Malkara Kömür Sahaları akifer sisteminin sayısal yeraltısuyu akış modelinin oluşturulmasıdır. Çalışma, Tekirdağ İl Merkezi ile Malkara İlçeleri arasında kalan, EÜAŞ'a ait kömür sahalarını kapsamaktadır. Bu çalışma kapsamında öncelikle kömür ruhsatlarını kapsayan drenaj alanı belirlenmiştir. Bölgede 1060 km2 prospeksiyon çalışması yapılmıştır. Toplam 35.876 m sondajlı çalışma ile 111 adet hidrojeoloji amaçlı kuyu tamamlanmış ve kuyuların tamamlanmasına paralel olarak (Temmuz-2018 tarihinden itibaren), düzenli olarak periyodik yeraltısu seviyesi ölçüm çalışmalarına başlanmıştır. Sondaj çalışmalarının bitirilmesini takip eden süreçte, kuyulardan 24 adet pompaj grubunda kademeli ve sabit debili pompaj testi yapılmıştır. Hidrojeokimyasal analizler kapsamında, drenaj alanını temsil edecek şekilde, yağışlı ve kurak dönemlere ait toplam 122 adet su örneği alınmıştır. Suların yerinde (kaynak başı) ölçümü ile fizikokimyasal özellikleri ve bu özelliklerin mevsimsel olası değişimleri saptanmıştır. Ayrıca Edirne DSİ'den bölgeye ait yağış, buharlaşma verileri ile TESKİ'den Karaidemir Barajı'ndan sulamaya verilen su, sulama kanalları ve Malkara'da kullanılan ve yeraltısuyundan karşılanan şebeke suyu hakkında veriler alınarak çalışmalar tamamlanmış ve sahanın sayısal yeraltısuyu akış modeli Modflow Flex programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aif this thesis is to generate numeric groundwater flow model of aquifer system of coal sites between Tekirdağ and Malkara. The study covers coal licances of EUAŞ between Tekrdağ and Malkara. Initially, drainage area which covers coal licances is determined. A prospecting study is conducted in an area of 1060 km2. Well logs (total depth of 35.876 m) are investigated and 111 hydrogeological investigation wells are drilled. Following to the drilling studies groundwater levels are measured, mountly (starting from July-2018). Constant and step-drowdon pumping tests are done in 24 pumping groups. 122 representative water sample for drainage area both in dry and wet season are collected. Physicochemical properties of waters are measured on site. Studies are finalised by having data of evaporation and precipitation from DSİ Edirne; irrgation water amount from Karaidemir Dam and groundwater pumped for Malkara town from TESKİ. Numeric groundwater flow model of study are is generated by using Visual Modflow Flex software.