Enginar genotiplerinin biyoaktif bileşenlerinin belirlenmesi
Determination of bioactive components of artichoke genotypes and investigation
- Tez No: 714958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM SALOĞLU DERTLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sunulan tez çalışmasında; temel olarak; Türkiye'de yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan“Bayrampaşa”ve“Sakız”enginar genotiplerinin yenebilir ve yenemeyen tüm kısımlarının toplam fenolik madde miktarı, DPPH ve CUPRAC toplam antioksidan aktiviteleri ile biyoaktif bileşenlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda, tezin ilk bölümünde bitkinin yenemeyen kısmı olan enginar artıklarından yüksek oranda biyoaktif bileşenlerin elde edilmesi amacıyla optimum ekstraksiyon yöntemi ve ekstraksiyon parametreleri tespit edilmiştir. Tezin ikinci kısmında ise, enginarın yenebilir kısmı olan enginar kalbinin sağlık açısından faydalı şekilde tüketilmesi amacıyla, en uygun pişirme tekniği belirlenmiş ve uygulanan her pişirme tekniğinin biyoaktif bileşenler üzerine etkisi incelenmiştir. Tez kapsamında, enginarın tüm kısımlarında toplam fenolik madde miktarı, DPPH ve CUPRAC toplam antioksidan aktiviteleri ve en önemli biyoaktif bileşenleri olan klorojenik asit, sinarin, luteolin 7-glikozit, luteolin, rhoifolin ve sirinjin miktarları belirlenmiştir. Enginarın yenemeyen kısımlarındaki antioksidan ve biyoaktif bileşenlerin ekstraksiyon süreci yeni bir teknoloji olan mikrodalga destekli ekstraksiyon kullanılarak yanıt yüzey yöntemi ile optimize edilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar kinetik modellemelerle desteklenmiştir. Enginarın yenebilir kısmı olan kalp kısmı Türk mutfağına uygun şekilde fırında pişirme, haşlama ve mikrodalga pişirme tekniklerine tabii tutularak biyoaktif bileşenlerinin en yüksek seviyede tutmayı sağlayacak uygun pişirme yöntemi belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, enginarın yenemeyen kısımları için, önemli iki biyoaktif bileşen olan sinarin ve klorojenik asidin Bayrampaşa genotipinin yaprak kısmında; Sakız genotipinin ise sap kısmında en yüksek olduğu tespit edilmiştir. Enginarın yenebilen kısmı olan kalbi için en uygun pişirme yönteminin Bayrampaşa genotipi için mikrodalga pişirme; Sakız genotipi için ise fırında pişirme tekniği olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present thesis; basically; it was aimed to determine the total phenolic content, DPPH and CUPRAC antioxidant activities and bioactive components of all parts of“Bayrampaşa”and“Sakiz”artichoke genotypes, which are extensively grown in Turkey. In this context, in the first part of the thesis, the optimum extraction method and extraction parameters were determined in order to obtain high bioactive components from artichoke residues, which is the inedible part of the plant. In the second part of the thesis, in order to consume artichoke heart in a beneficial way for health, the most beneficial cooking method was determined and the effect of each cooking method on bioactive components was examined. In the thesis, the total phenolic compounds, DPPH and CUPRAC antioxidant activities and the most important bioactive components of artichoke such as chlorogenic acid, cynarin, luteolin 7-glycoside, luteolin, rhoifolin and syringin were determined in all parts of the artichoke. The extraction process of the antioxidant and bioactive components in the inedible parts of the artichoke was optimized by the response surface method using microwave assisted extraction as a new technology. In addition, experimental studies were supported by kinetic models. The heart of artichoke, which is the edible part, was cooked in accordance with Turkish cuisine using oven cooking, boiling and microwave cooking methods. A suitable cooking method was determined in order to obtain the highest level of bioactive components. As a result of the experimental studies, for the inedible parts of artichoke, two important bioactive components, cynarin and chlorogenic acid, were found at the highest value in the leaf part of Bayrampaşa genotype and stem part of the Sakiz genotype. In addition, the most suitable cooking method for the heart, which is the edible part of the artichoke, was determined to be microwave cooking for the Bayrampaşa genotype and baking for the Sakiz genotype.