Integration of railway investment with urban development dynamics: The case of Izban in Izmir
Bölgesel demiryolu yatırımının kentsel gelişme dinamikleri açısından değerlendirilmesi: İzmir, İzban örneği
  1. Tez No: 715003
  2. Yazar: FAHRETTİN KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Demiryolu ulaşımı teknolojik gelişmelerle birlikte kentsel ulaşımın önemli bir parçası olmuştur. Demiryolu kentte erişilebilirliği arttırması ile birlikte demografik, ekonomik ve makansal bir çok etki oluşturmaktadır. Planlama alanında kentsel gelişimi arttırmak yada yönlendirmek için bir araç olarak kullanımı artmaktadır. Bu çalışmada demiryolu yatırımı kent üzerinde dışsal bir etki olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bu çalışma, demiryolunun kentsel gelişim eğilimlerinin tamamlayıcı bir faktörü olarak incelenmektedir. Çalışmada kentsel gelişim, nüfus ve istihdam olmak üzere iki ana faktörle analiz edilmiştir. 2009-2019 yılları arasındaki İzmir kenti gelişimi, metropoliten bölgeden İZBAN'ın hizmet verdiği kuzey ve güney altbölgelere doğru decentralize olmuştur. Ayrıca metropoliten alanda sanayi ve tarım gibi sektörler decentralize olurken hizmet sektörü ise yoğunlaşmıştır. İZBAN etki alanı içerisindeki mahalleler (İZBAN mahalleleri) ve İZBAN etki alanı dışındaki mahalleler (İZBAN-dışı mahalle) nüfus ve istihdam değişimi üzerinden karşılaştırılmıştır. Metropoliten alanda istihdam artışı yoğunluklu olarak istasyon çevresinde gerçekleşirken, kuzey ve güney altbölgelerde ise hem nüfus hem de istihdam değişimi İZBAN mahalleleri ile İZBAN dışı mahallerde belirgin bir şekilde farklılaşmıştır. Kuzey ve güney altbölgelerde istasyona olan mesafe azaldıkça istihdam artmış ve istasyon çevresinde istihdam yoğunlaşmıştır. İZBAN sistemi kuzey ve güney altbölgelerde ise istasyon çevresinde istihdam ve nüfus yoğunluğunu arttırarak kentleşmeyi arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
With the technological developments, railway transportation has become an important part of urban transport. Besides increasing the accessibility in the city, the railway creates demographic, economic, and spatial effects. In planning, railways are used to increase or direct urban development. This study evaluates the railway investment as an exogenous effect on the city. Furthermore, this study examines the railway's as a complementary factor of the urban development trends. Urban development is analyzed with two main factors; population and employment. When the urban development in the city of Izmir between the years 2009 and 2019 is examined, it is observed that population and employment were decentralized from the metropolitan region to the north and south subregions which IZBAN serves; in addition, while sectors such as industry and agriculture are decentralized in sectoral employment in the metropolitan area, it is observed that the service sector is concentrated. Neighborhoods within the Izban impact area (IZBAN neighborhoods) and outside the IZBAN impact area (non-IZBAN neighborhoods) were compared based on population and employment changes. At the same time, the increase in employment in the metropolitan area was concentrated around the station, both population and employment change in the north and south sub-regions. There is a significant difference between IZBAN non-IZBAN neighborhoods. As the distance to the station decreased in the north and south subregions, employment increased, and employment intensified around the station. It has accelerated the suburbanization around the north and south sub-regions.