Canavarotuna (Orobanche spp.) dayanıklılık ve canavarotunun ırkları üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 702
  2. Yazar: M.ARZU ÖZKANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ NEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
-32- 6* ÖZET Bu tez çalışması sırasında yapılan literatür incelemelerinde dünyada, ve ülkemizde oanavarotuna dayanıklılık ve oanavarotunun ırk ları üzerine yapılmış pekçok çalışmaya rastlanmıştır* Tezin literatür bildirişi bölümünde bu çalışmalar özet bilgiler halinde sunulmuştur. I985 ve I986 yıllarında iki kez tekrarlanan denemede ise mater yal olarak kullanılan domates, tütün, patlıcan ve haşhaş bitkilerine yine bu bitkileri parazitleyen Orobanohe ramosa L. tohumları karşılıklı interaks iyonlar şeklinde bulaştırılmıştır. Side edilen sonuçlarda haşhaştan alınan oanavarotu tohumlarıy- la bulaştırılmış bitkilerde Orobanohe çıkışı ya görülmemiş ya da $ 0,5 gibi bir oranla çok sınırlı kalmıştır* iy rica buna benzer bir sonuç da Patlıoan 1 Tütün (T) interaks iyonunda alınmıştır* £h fazla canavarotu çıkışı ise % 17'lik ortalamayla Patlıcan x Domates (T) interaka iyonunda görülmüştür* Sonuç olarak ise canavarotunun ırkları ve canavarotuna dayanık lılık yönünde yapılan çalışmaların arttırılması gerekliliği öne sürül müştür*
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY In the literature researcnes don© during the work of this triesis,it has been found out that, many works on re sistance against Orobancne spp. and rac js of orobancne spp. have done in our country and tne worlu.Tnis works have been submitted as a summary in tne literature list of the thesis. In tne experiments repeated twice m tne years lyÖ> and I906.1S0, tomato, tobacco, aubergine and opium-poppy plants have been used as a materials. Ana also tne seeas of the Orobancne romosa L., which already parasited these, have been smeared on these experiment plants in the form of reciprocal interaction. According to the results obtained, eitner no Orobamche output has been observed or the output level nas remained at a very limited ratio such as 0,3 %.Also,a similar re sult has been obtained in the aubergine x tobacco (T) interaction. The most Orobancne spp. output nas been obser ved in the aubergine x tomato (T) interaction witn the average of V] %. Consequently, it nas been suggested that the works on tne races of Orobancne spp. and the resistance against Orobancne spp. must be increased.