Bulanık ortamda akıllı ve sürdürülebilir kriterlerle tedarikçi seçim süreci için strateji geliştirme
Strategy development for supplier selection process with smart and sustainable criteria in fuzzy environment
  1. Tez No: 715064
  2. Yazar: ENES DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tedarik zinciri yönetimi, son birkaç on yıldaki gelişmelere uyum sağlayabilmek için çeşitli değişimlere uğramıştır. Günümüzün en önemli paradigma değişimlerinden biri olan akıllı paradigmalar, günlük hayatımızın hemen her anında karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, dünyamızın mevcut kaynaklarının azalması, iklim değişikliğinin ve çevresel bozulmanın etkisinin artmasıyla birlikte sürdürülebilirliğin önemi daha da artmıştır. Bu bağlamda bu tez çalışmasında, farklı bulanık ortamlar ve farklı karar verme yöntemleri yardımıyla, akıllı ve sürdürülebilir tedarikçi seçimi üzerindeki etkileri araştırılarak tedarikçi seçim sürecine yönelik bir strateji geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Önerilen yaklaşımların uygulanabilirliği, bir otomobil yedek parça üreticisi olan Şirket V'nin tedarikçi seçimi vaka çalışması ile gösterilmiştir. Yapılan karşılaştırmalı analizler ile tedarikçi seçiminde, farklı bulanık ortamların veya değişken karar verme yöntemlerinin kullanılmasının kriter ağırlıklarında küçük farklılıklar oluşturmasına rağmen tedarikçi değerlendirmelerinde herhangi bir farklılık yaratmadığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle tedarikçi seçimini etkilemediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca yapılan senaryo analizleri ile geliştirilen stratejilerdeki farklı tedarikçi dağılımlarının Şirket V'nin her bir amacını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Ayrıca akıllı ve sürdürülebilir kriterlere dayalı tedarikçi seçim süreci için strateji geliştirme ile ilgili çalışmaya literatürde daha önce hiç rastlanmadığından yapılan tez çalışması, bu alanda öncü bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Supply chain management has been mutated to adapt to the developments over the last couple of decades. Smart paradigms, one of today's most significant paradigm shifts, occur in almost every moment of our daily lives. On the other hand, the importance of sustainability has increased more and more, with the reduction of available resources of our world, increasing the effect of climate change and environmental degradation. In this context, this study, it is aimed to develop a strategy for the supplier selection process by investigating the impacts of using different fuzzy environments and different decision-making methods on smart and sustainable supplier selection. The applicability of the proposed approaches has been demonstrated by a supplier selection case study of Company V, an automobile spare parts manufacturer. With the comparative analyzes made, it has been observed that although different fuzzy environments or the use of varying decision-making methods in supplier selection create minor differences in criterion weights, it does not make any difference in supplier evaluations. For this reason, it has been concluded that it does not affect supplier selection. In addition, it has been investigated how the distinct supplier distributions in the strategies developed with the scenario analysis made affect each purpose of Company V. To the best knowledge of authors, strategy development for the smart and sustainable criteria-based supplier selection process is a pioneering work in this field as it has never been studied before in the literature.