A proposed evaluation framework of artificial intelligence's business effects on sustainability from a micro-enterprise organizational structure type perspective using fuzzy intuitionistic extensions
Mikroişletme organizasyon yapısı türü perspektifinden, BSU kullanarak yapay zekanın sürdürülebilirlik üzerindeki iş etkilerine ilişkin önerilen bir değerlendirme çerçevesi
  1. Tez No: 909247
  2. Yazar: İBRAHİM CAN ERTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT LEVENT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yapay Zekanın (AI) kurumsal yapılara giderek daha fazla dahil edilmesi, özellikle mikro işletmelerin karmaşık ortamında sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir şekilde araştırılmasını gerektirmektedir. Bu çalışma, mikro işletmelerin karakteristik organizasyon yapılarına özellikle vurgu yaparak, yapay zeka uygulaması ve sürdürülebilirlik sonuçları arasındaki karmaşık etkileşimleri incelemek için tasarlanmış kapsamlı bir değerlendirme çerçevesi sağlamayı amaçlamaktadır. Bu dinamik ortamda sürdürülebilirlik göstergelerini karakterize eden doğal belirsizlikleri ve belirsizlikleri kabul etmek ve açıklamak için önerilen yaklaşım, bulanık sezgisel uzantılara dayanmaktadır. Sürdürülebilirlik konularına öncelikli olarak odaklanan bu çalışma, belirli bir mikro işletme ortamında yapay zeka entegrasyonunun karmaşık iş sonuçlarını değerlendirmek için metodolojik olarak geçerli bir yaklaşım sunarak akademik tartışmalardaki mevcut boşlukları kapatmaya çalışmaktadır. Bulanık sezgisel mantığı kullanarak çerçeve, sürdürülebilirlik ölçümleriyle birlikte gelen doğal arzuları ve hataları hesaba katar. Bu, yapay zeka teknolojileri ile mikro işletmeler için gerekli olan organizasyonel yapılar arasında var olan karmaşık ilişkilerin daha gerçekçi ve incelikli bir şekilde temsil edilmesine olanak tanır. Önerilen değerlendirme sisteminin önemli bileşenleri arasında ilgili sürdürülebilirlik hususlarının tanımlanması, mikro işletmelerle ilgili bulanık sezgisel göstergelerin oluşturulması ve sıkı bir değerlendirme sürecinin yer alması yer almaktadır. Bu paradigmayı sistematik olarak kullanarak araştırmamız, yapay zekanın mikro işletmelerde uygulanmasıyla ilgili olası faydalar ve zorluklar hakkında aydınlatıcı bilgiler sağlamayı, böylece teknolojinin sürdürülebilir iş uygulamalarına yönelik etkilerinin daha incelikli bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bu çalışmanın beklenen sonuçları, daha sonraki akademik araştırmalar için temel bilgiler sağlayacak ve mikro işletme alanında etik ve sürdürülebilir yapay zekanın benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlayan politika kararlarına rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
The increasing incorporation of Artificial Intelligence (AI) into corporate structures demands a thorough investigation of the implications for sustainability, especially in the complex environment of micro-enterprises. This study aims to provide a comprehensive assessment framework designed for examining the complex interactions between AI implementation and sustainability results, with a particular emphasis on the organizational structures characteristic of micro-enterprises. In order to acknowledge and account for the inherent uncertainties and imprecisions that characterize sustainability indicators in this dynamic setting, the proposed approach leans on fuzzy intuitionistic extensions. With a primary focus on sustainability issues, this study attempts to close current gaps in the academic discussion by offering a methodologically valid approach to evaluate the complex business implications of AI integration in the particular microenterprise environment. By utilizing fuzzy intuitionistic logic, the framework takes into account the natural desires and errors that come with sustainability metrics. This allows for a more realistic and nuanced representation of the complex relationships that exist between AI technologies and the organizational structures that are essential to micro-enterprises. Important components of the suggested assessment system include defining relevant sustainability aspects, creating fuzzy intuitionistic indicators relevant to micro-enterprises, and including a strict assessment process. By systematically utilizing this paradigm, our research aims to provide insightful information about the possible benefits and difficulties associated with implementing AI in micro-enterprises, so contributing to a more nuanced understanding of the technology's implications for sustainable business practices. The expected results of this study will provide fundamental information for later academic investigations and guide policy decisions intended to promote ethical and sustainable AI adoption in the microenterprise space.