COVID-19 sürecinin beden eğitimi ve spor dersine yansımalarının incelenmesi
Examining the reflections of the COVID-19 process on physical education and sports lesson
  1. Tez No: 715129
  2. Yazar: ULVİ GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN HACICAFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmanın amacı özel okullar ve devlet okullarında görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin, Covid-19 salgını sürecinde yürütülen uzaktan eğitimde öğretmenlerin karşılaştıkları sorunları ve bu sorunların üstesinden gelme yöntemlerini belirlemektir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öğretmenlerin cinsiyetleri, öğretmenlik deneyim süreleri ve hangi kademede öğretmenlik yaptıklarına yönelik soruların bulunduğu Kişisel Bilgi Formu yer almaktadır. Veri toplama aracının ikinci bölümünde ise görüşme soruları yer almaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen yarı-yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla toplanmıştır. Formda altı soruya yer verilmiştir. Araştırmanın evrenini; 2020-2021 yılında Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan 165 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluştururken; araştırmanın örneklemini Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalışan ve basit tesadüfü yöntemle seçilmiş toplam 31 gönüllü beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin sorulara verdikleri cevaplardan hareketle öğretmenlerin, beden eğitimi spor dalına dair Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan uzaktan eğitim videolarını izledikleri, hazırlanan bu videoları bazı öğretmenler başarılı bulurken, izleyip memnun kalmayan-yetersiz bulan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin de olduğu saptanmıştır. Öğretmenler uzaktan eğitim süreci kapsamında; öğrenci açısından, öğretmen açısından, spor dalı açısından ve teknolojik açıdan problem yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bu süreç içerisinde öğretmenler öğrenciler ile Whatsapp, Zoom, EBA TV ve Telefon gibi araçlar ile iletişim kurduklarını ve aradaki iletişim koordinasyonunu sınıf öğretmeniyle sağladıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin uzaktan eğitim ile gerçekleştirilen eğitim sürecine olan etkiyi olumlu ve olumsuz etkiler olarak belirttikleri görülmüştür. Beden eğitimi ve spor derslerine olan ilgiyi arttırmak için sözlü sunum, görsel sunum ve farklı etkinlik gerçekleştirdikleri belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenler uzaktan eğitimde yaşanan güçlükleri iki farklı şekilde değerlendirerek problemler ve çözümler olarak belirttikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the problems faced by physical education and sports teachers working in private and public schools in distance education carried out during the Covid-19 epidemic and the methods of overcoming these problems. Phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used in the research. The data collection tool consists of two parts. In the first part, there is the Personal Information Form, which includes questions about the gender of the teachers, their teaching experience and at what level they teach. In the second part of the data collection tool, there are interview questions. The data of the study were collected with the help of a semi-structured interview form developed by the researcher. Six questions are included in the form. The universe of the research; While creating 165 physical education and sports teachers working under the Rize Provincial Directorate of National Education in 2020-2021; The sample of the research consists of a total of 31 volunteer physical education and sports teachers working within the Rize Provincial Directorate of National Education and selected by simple random method. Based on the answers given by the physical education and sports teachers participating in the research to the questions, it was determined that the teachers watched the distance education videos made by the Ministry of National Education about the physical education and sports branch, while some teachers found these videos successful, but there were also Physical Education and Sports Teachers who watched and found them unsatisfied-insufficient. Within the scope of the distance education process, teachers; They stated that they had problems in terms of students, teachers, sports and technology. During this process, the teachers stated that they communicated with the students through tools such as Whatsapp, Zoom, EBA TV and Telephone, and that they provided the communication coordination with the classroom teacher. It has been observed that the teachers stated the effect on the education process carried out with distance education as positive and negative effects. It was determined that they performed oral presentations, visual presentations and different activities in order to increase the interest in physical education and sports lessons. In addition, it was seen that the teachers evaluated the difficulties experienced in distance education in two different ways and stated them as problems and solutions.