Hastanede yatan çocuklarda tıbbi işlem korkusunun ve psikososyal semptomların belirlenmesi
Determination of fear of medical procedure and psychosocial symptoms in hospitalized children
  1. Tez No: 715137
  2. Yazar: VOLKAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırmada hastanede yatan çocukların korku düzeylerinin ve psikososyal semptomlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma analitik-kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Mersin Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniklerinde yatan 6-12 yaş arası olan toplam 142 çocuk oluşturdu. Araştırmanın verileri, Hasta Çocuk ve Ebeveyn Tanıtım Formu, Çocuklarda Tıbbi İşlem Korku Ölçeği ve Hastanede Yatan Çocuklar İçin Psikososyal Semptomları Tanılama Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde; normal dağılım gösteren değişkenler için Student t test, One Way ANOVA testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerde Kruskal Wallis Testi ile Mann Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan çocukların Tıbbi İşlem Korku Ölçeği puan ortalamaları 50,78±10,13, Psikososyal Semptomları Tanılama Ölçeği puan ortalamaları 19,09±10,57 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the fear levels and psychosocial symptoms of hospitalized children. Material and Methods: This study is an analytical-cross-sectional study. The sample of the study consisted of a total of 142 children aged 6-12 years hospitalized in Mersin University Hospital Child Health and Diseases clinics. The data of the study were collected with the Sick Child and Parent Information Form, the Medical Procedure Fear Scale in Children, and the Psychosocial Symptoms Diagnostic Scale for Hospitalized Children. In the analysis of data; Student t test, One Way ANOVA test were used for normally distributed variables, Kruskal Wallis Test and Mann Whitney U test were used for non-normally distributed variables. Results: Medical Procedure Fear Scale mean scores of the children included in the study were 50.78±10.13, and Psychosocial Symptoms Diagnosis Scale mean scores were 19.09±10.57.