Tüketicilerin satın alma davranışlarında marka sadakati - Trabzonspor kulübü örneği
Brand loyalty in purchasing behavior of consumers - Example of Trabzonspor clup
- Tez No: 715138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı tüketicilerin taraftarı oldukları spor kulübünün ürünlerine yönelik satın alma davranışlarında marka sadakatlerini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 sezonundaki 542 Trabzonspor kulübü taraftarı oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak literatürden elde edilen bilgiler doğrultusunda oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Form; katılımcıların tanımlayıcı bilgilerinin elde edildiği altı soru ile satin alma davranışlarında marka sadakatlerini belirlemeye yönelik 32 sorudan oluşmaktadır ayrıca katılımcıların önerilerini iletebileceği bir açık uçlu soru da bulunmaktadır. Anketin Cronbach alpha güvenilirlik değeri 0,816'dır. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu, aylık gelir, maça gitme sıklığı ve maçı televizyondan izleme sıklığına yönelik sorular taraftarların tanımlayıcı bilgilerini elde etmek için kullanılmıştır. Satın alma davranışlarında marka sadakatlerini belirlemeye yönelik hazırlanan sorular beşli likert tipi derecelendirme içermektedir. Verilerin hesaplanmasında ve değerlendirilmesinde IBM SPSS 21.0 yazılımı kullanılmıştır. Anket sorularının her biri ayrı ayrı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of interactive videos in volleyball education. A total of 105 fifth and sixth grade students (43 boys, 62 girls) from Şehit Halil Özdogru Secondary School in Sinop province participated in the research. Interactive Video Group (EVG), Video Group (VG) and Control group (KG) are included in the study. A volleyball training program consisting of seven videos was applied to the experimental groups for two weeks. The interactive videos watched by the EVG group include single or multiple choice questions, true false statements and drag and drop activities. The VG group watched the same videos without the added features for interaction. ADDIE Model was used in instructional design.“Personal Information Form”,“Volleyball Cognitive Field Test”and“Learning Object Evaluation Scale”were used as data collection tools. IBM SPSS 21.0 software was used to evaluate the data. Statistical significance level was determined as p.05). Considering the relationship between the groups, the mean scores of volleyball knowledge level of EVG compared to VG and KG and of VG according to KG in terms of post-test results are higher, show a statistically significant difference and effect size is great (p.05). Students think that interactive and non-interactive videos are usable, high levels of perceived learning and increase participation. The use of interactive video in sports education should be encouraged as it has many advantages.