Akciğer adenokanser olgularında moleküler biyobelirteçlerin değerlendirilmesinde kp-ebus rehberlikli iğne aspirasyon materyalinin yeri
The place of cp-ebus guided needle aspiration material in the evaluation of molecular biomarkers in lung adenocancer cases
- Tez No: 715229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) akciğer kanserinin en sık görülen alt tipi olup, adenokarsinoma ise KHDAK içerisinde en sık alt grubu oluşturmaktadır. KHDAK olgularının %40'ının tanı konulduğu sırada ileri evre olduğu ortaya konulmuştur. Konveks prob endobronşiyal ultrasonografi rehberlikli transbronşial iğne aspirasyonu (KP-EBUS-TBİA), KHDAK'nin evrelemesinde mediasten değerlendirmesinde yüksek sensitiviteye sahip minimal invaziv bir tekniktir. Özellikle ileri evre KHDAK'nde hedefe yönelik tedavinin, standart kemoterapi rejimi yerine birinci basamak olarak uygulanmasının son yıllarda yapılan çalışmalarla sağ kalımı olumlu yönde etkilediği gösterilmiştir. Bu çalışmalar ışığında adenokarsinom tanısı alan hastalarda moleküler biyobelirteçlerin bakılması rutin olarak önerilmektedir. Çalışmanın amacı, KP-EBUS-TBİA ile adenokarsinom tanısı konulmuş histopatolojik örneklerde moleküler biyobelirteçler olan EGFR, ALK, ROS1 mutasyonları çalışılabilmesi için materyal yeterliliğini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ocak 2016-Aralık 2019 arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde; KP-EBUS-TBİA ile akciğer adenokarsinomu tanısı konulmuş 49 olgu dahil edildi. Çalışma retrospektif olarak planlandı. Olguların demografik özellikleri, örneklenen lenf nodlarının lokalizasyonları, şekilleri, kenar özellikleri, sonoritesi, kısa çapı, örneklenme sayısı, PET-BT deki SUVmaks değerleri, pozitif saptanan moleküler biyobelirteçler ve moleküler testlerin çalışılabilmesi için materyal yeterliliği kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 49 akciğer adenokarsinom olgusunun; 41'i (%83.7) erkek, 8'i (%16.3) kadındı. Ortalama yaş 61±10,5 yıl idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların tamamında EGFR, 31'inde ALK ve ROS1 mutasyonu çalışıldı. Tüm hasta grubunda EGFR, ALK, ROS1 mutasyonu için materyal yeterlilik oranı sırasıyla %87,8, %79,5 ve %79,5 olarak bulundu. Sadece 3 hastada ALK rearanjmanı saptandı. EGFR gen mutasyonu ve ROS1 rearanjmanı ise saptanmadı. Sonuç: Bu çalışmada mediastinal evrelemede kullanılan diğer yöntemlere göre daha az invaziv bir teknik olan KP-EBUS-TBİA ile KHDAK'nin hedefe yönelik tedavi planlanmasında moleküler biyobelirteçlerin çalışılabilmesi için yeterli miktarda materyalin toplanmasının etkin bir şekilde yapılabileceği görülmüştür. KP-EBUS-TBİA akciğer kanserinin tanı ve evrelendirilmesinde sıklıkla kullanılan bir teknik olup günümüzde artık tedavinin yönetimininde de rol almaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Non-small cell lung cancer (NSCLC) is the most common subtype of lung cancer, and adenocarcinoma is the most common subgroup in NSCLC. It was revealed that 40% of NSCLC cases were advanced at the time of diagnosis. Convex probe endobronchial ultrasonography guided transbronchial needle aspiration (CP-EBUS-TBNA) is a minimally invasive technique with high sensitivity in mediastinal evaluation of NSCLC. Especially in advanced NSCLC, the application of targeted therapy as primary care instead of the standard chemotherapy regimen has been shown to affect survival positively in recent years, and it is routinely recommended to test for molecular biomarkers in patients diagnosed with adenocarcinoma. The aim of this study is to evaluate the material adequacy in order to study the molecular biomarkers EGFR, ALK, ROS1 mutations in histopathological samples diagnosed adenocarcinoma with KP-EBUS-TBNA. Material and Method: Between January 2016 and December 2019 in Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Chest Diseases Clinic 49 cases diagnosed with lung adenocarcinoma with CP-EBUS-TBNA were included. The study was planned retrospectively. Material adequacy was recorded in order to study the demographic characteristics, localization of the lymph nodes sampled, shapes, edge properties, sonority, diameter, number of samples, SUVmax values in PET-CT, molecular biomarkers and molecular tests that were found positive. Results: 49 lung adenocarcinoma cases included in the study; 41 (83,7%) were men and 8 (16,3%) were women. The mean age was 60.9 ± 10.5 years. EGFR in all patients included in the study, ALK and ROS1 mutations in 31 were studied. Material adequacy ratio for EGFR, ALK, ROS1 mutation in all patient groups was 87,8%, 79,5% and 79,5% respectively. ALK rearrangement was detected in only 3 patients. EGFR gene mutation and ROS1 rearrangement were not detected. Conclusion: In this study, it was found that it is possible to take sufficient amount of material in order to perform molecular testing in targeted treatment planning of NSCLC with CP-EBUS-TBNA, which is a less invasive technique compared to other methods used in mediastinal staging. CP-EBUS-TBNA is a technique frequently used in the diagnosis and staging of lung cancer, and now it has started to play a role in the management of treatment.