Ayak bileği burkulmalarında sanal gerçeklik egzersizlerinin etkileri: Sistematik derleme
Effects of virtual reality exercises on ankle sprains: A systematic review
- Tez No: 715264
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE VATANSEVER TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı şu an ya da geçmişte ayak bileği burkulması yaşamış farklı katılımcı özellikleri (genç, yetişkin, yaşlı) olan kişilerde sanal gerçeklik ile yapılan egzersizlerin etkilerini kapsayan bir sistematik derleme yapmaktır. Bu kapsamda konu üzerine yayınlanmış makaleler incelenmiş ve sonuçları değerlendirmeye alınmıştır. Sistematik derlemede, PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematic review and Meta-Analysis) bildirgesi rehber alınmıştır. Literatür taraması PubMed ve Google Scholar veri tabanlarında yapılmıştır. İncelenen çalışmaları derlemeye katma ölçütleri; örneklem grubunu 12 yaş ve üzeri insanların oluşturduğu, 2010-2022 yılları arasında yapılmış, randomize-kontrollü, deneysel araştırmalar, klinik araştırmalar ve makalenin tam metnine ulaşılması olarak belirlenmiştir. Çalışmaların incelemesi sonucunda, sanal gerçeklik egzersizlerinin ayak bileği burkulmaları üzerinde olumlu etkiler ortaya koyduğu görülmüştür. Yeni bir sistem olan sanal gerçeklik rehabilitasyonlarda da kullanılmaya başlamıştır. Fakat bazı çalışmalarda geleneksel egzersizlerle arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Aynı etkiyi geleneksel egzersiz yapanlar veya hiç egzersiz yapmayanlarda elde etmiştir. Bu sistematik derlemeye; 14 randomize kontrollü çalışma, toplam 581 katılımcı dâhil edilmiştir. Sanal gerçeklik egzersizleri ayak bileği burkulmaları üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Ağrıları azalttığı, ayak-ayak bileği yetenek skorlarını düzelttiği, yürüme parametrelerini olumlu etkilediği, statik ve dinamik dengeyi arttırdığı, kas gücünü arttırdığı, bilgi işleme hızını arttırdığı ve ayak bileği instabilitesini azalttığı görülmüştür. Sanal gerçeklik egzersizi yapan sporcuların spora dönüş süreleri daha kısadır. Ancak sanal gerçekliğin ayak bileği burkulması üzerine etkilerinin geçerlilik kazanması için uzun süreli ve çok örneklemli daha fazla randomize kontrollü çalışma yapılması gerekmektedir. Sanal gerçekliğin ortopedik rehabilitasyon üzerine etkisi üzerine bile çalışma çok azdır. Spesifik vakalar (ayak bileği burkulması, ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu) ve sporcularda kullanımın artması ve bu yönde çalışmaların yapılması beklenmektedir. Sistematik derlememizin bulguları bu konuda yapılacak çalışmalar için yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make a systematic review covering the effects of exercises performed with virtual reality in people with different participant characteristics (young, adult, old) who have experienced ankle sprains now or in the past. In this context, the articles published on the subject were examined and the results were evaluated. In the systematic review, the PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematic review and Meta-Analysis) declaration was taken as a guide. Literature search was done in PubMed and Google Scholar databases. Inclusion criteria for the reviewed studies; The sample group consisted of people aged 12 and over, randomized-controlled, experimental studies, clinical studies and accessing the full text of the article. As a result of the review of the studies, it was seen that virtual reality exercises had positive effects on ankle sprains. Virtual reality, a new system, has also started to be used in rehabilitation. However, in some studies, no significant difference was found between traditional exercises. The same effect was obtained in those who exercised conventionally or did not exercise at all. This systematic review; A total of 581 participants were included in 14 randomized controlled trials. Virtual reality exercises have a positive effect on ankle sprains. It has been observed that it reduces pain, improves foot-ankle ability scores, positively affects walking parameters, increases static and dynamic balance, increases muscle strength, increases information processing speed and reduces ankle instability. Athletes doing virtual reality exercises have a shorter time to return to sports. However, more long-term and multi-sample randomized controlled studies are needed to validate the effects of virtual reality on ankle sprain. Even the effect of virtual reality on orthopedic rehabilitation is scarce. It is expected that the usage will increase in specific cases (ankle sprain, anterior cruciate ligament reconstruction) and athletes and studies will be conducted in this direction. The findings of our systematic review may be a guide for further studies on this subject.