Serebral palsili çocuk hastaların beslenme ve antropometrik durumları ile bunlara etki eden faktörler
Nutritional and anthropometric status of child patients with cerebral palsy and the factors affecting them
- Tez No: 715268
- Danışmanlar: PROF. DR. M.ÖZLEM HERGÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde izlenen serebral palsili hastaların antropometrik ve laboratuvar ölçümleri ile beslenmeye etki eden faktörlerin belirlenmesi ve beslenme açısından farkındalığın arttırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde 20.12.2018 ile 20.12.2020 tarihleri arasında, serebral palsi tanısı ile izlenen, 2-18 yaş 100 hastanın antropometrik ölçümleri, klinik ve laboratuvar bulguları ile eşlik eden problemler ve malnütrisyon durumları kaydedildi. Bulgular: Olguların yaşı; 8,74±4,36 (2,5-18) yıl, erkek/kız oranı 1.22 ve %40'ı prematür, %60'ı matür, %42'si
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the factors affecting nutrition by anthropometric and laboratory measurements of cerebral palsy patients followed in Çukurova University Pediatric Neurology Outpatient Clinic and to raise awareness in terms of nutrition. Material and Methods: Anthropometric measurements, clinical and laboratory findings, accompanying problems and malnutrition status of 100 patients aged 2-18 years, who were followed up with the diagnosis of cerebral palsy between 20.12.2018 and 20.12.2020 in Çukurova University Faculty of Medicine, Pediatric Neurology Outpatient Clinic were recorded. Results: Age of the cases; 8.74±4.36 (2.5-18) years, male/female ratio was 1.22, and 40% were born premature, 60% mature, 42%