Automatic avoidance tendency from contamination-related stimuli
Bulaşma/kirlenme ile alakalı uyaranlardan kaçınma eğilimi
- Tez No: 715286
- Danışmanlar: DR. İLKE SİNE EGECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada bulaşma/kirlenme ile alakalı uyaranlardan kaçınma eğiliminin ne kadar otomatik (hızlı, istemsiz, örtük) olduğunu inceledik. Otomatik kaçınma eğilimini ölçmek için online-VAAST (Visual Approach/Avoidance by the Self Task) adlı bir bilgisayar testini, üzerinde bazı değişiklikler yaparak kullandık. Bu testte, katılımcılar ekranda gördükleri resimlere bilgisayar tuşlarıyla yaklaşıp uzaklaştılar. Resimlerin yarısı bulaşma/kirlenme ile ilgili içeriklerden, diğer yarısı ise nötr içeriklerden oluşuyordu. Tüm resimler hem mavi hem sarı çerçeve renkleriyle gösterildi ve katılımcılardan çerçeve rengine göre hareket etmesi istendi (“maviyse yaklaşın, sarıysa uzaklaşın”gibi). Böylece katılımcıların resimlerin içeriklerine odaklanmadan hızlı bir şekilde hareket etmesi amaçlandı. Testten sonra katılımcılara gördükleri resimleri ne kadar rahatsız edici bulduklarını sorduk ve bir envanter aracılığıyla bulaşma/kirlenme ile alakalı obsesif-kompulsif semptomlarını ölçtük. Çalışmaya başlarken üç temel hipotezimiz vardı. (1) İnsanların bulaşma/kirlenme semptomları arttıkça bulaşma/kirlenme ile ilgili resimlerden (ama nötr resimlerden değil) daha fazla rahatsız olurlar. (2) Daha rahatsız edici resimler daha güçlü otomatik kaçınma eğilimleri yaratır: daha rahatsız edici resimlere yaklaşmak daha uzun zaman alırken bu resimlerden uzaklaşmak daha kısa zaman alır. (3) Bulaşma/kirlenme ile ilgili resimler bulaşma/kirlenme semptomları daha fazla olan insanlar için daha güçlü otomatik kaçınma eğilimleri yaratır: insanların bulaşma/kirlenme semptomları arttıkça, bulaşma/kirlenme ile ilgili resimlere yaklaşmak daha uzun zaman alırken bu resimlerden uzaklaşmak daha kısa zaman alır (nötr resimlere göre). İstatistiksel analizlerimizde lineer karma modelleme kullandık. Analizler sonucunda sadece birinci hipotez desteklendi. İkinci ve üçüncü hipotezlerle ilgili analizlerde istikrarlı olarak iki bulguya rastlandı. Birincisi, rahatsız edici (bulaşma/kirlenme ile ilgili) resimler testteki tepki sürelerini artırdı ve bu etki özellikle resimlere yaklaşırken güçlendi (ama istatiksel olarak anlamlı bir şekilde değil). İkincisi, katılımcıların geçmiş oyun deneyimlerinin fazla olması testteki tepki sürelerini azalttı ve resimlerin tepki süresi üzerindeki etkisini azalttı (ama istatiksel olarak anlamlı bir şekilde değil).
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated how automatic (i.e. rapid, implicit, unintentional) the avoidance tendency from contamination-related stimuli is. We measured the automatic avoidance tendency with our modified version of the online-VAAST (Visual Approach/Avoidance by the Self Task), in which participants approach/avoid neutral and contamination-related stimuli with computer keys. In order to increase the level of automaticity which can be inferred, we used colored picture frames and asked participants to approach/avoid the pictures based on the frame colors. Thus, participants did not explicitly think about the picture contents, and the responses were executed rapidly. We also asked participants how disturbing they found the pictures which were used in the task, and we used a self-report questionnaire in order to assess participants' contamination-related obsessive-compulsive symptoms. We had three main hypotheses. (1) As people's contamination symptom scores increase, they find contamination pictures (but not neutral pictures) more disturbing. (2) More disturbing pictures induce automatic avoidance tendencies more strongly. Specifically, responses are slower for approaching more disturbing pictures, and faster for avoiding more disturbing pictures. (3) Contamination pictures induce automatic avoidance tendencies more strongly for people who have more contamination symptoms. Specifically, as contamination symptom scores increase, responses become slower for approaching contamination pictures compared to neutral pictures, and faster for avoiding contamination pictures compared to neutral pictures. We used linear mixed-effects modeling in our analyses. Only Hypothesis 1 was supported. In terms of Hypotheses 2 and 3, there were two consistent findings: First, disturbing/contamination pictures caused slower responses, and this picture effect was stronger (but not significantly) for the approach movement; second, as participants' gaming scores increased, responses became faster; and the picture effect became weaker (but not significantly).