Bireylerin sigara bağımlılığının bağlanma stilleri ve olumsuz otomatik düşünceleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of indivividuals' smoking dependence with attachment styles and negative automatic thoughts
- Tez No: 674062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Yapılan araştırmada Sigara bağımlılığının bireyin bağlanma stilleri, olumsuz otomatik düşünceleri ve bazı sosyodemografik özelliklerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kesitsel bir araştırma olarak genel tarama modellerinden olan ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Yöntem: Araştırma İzmir İl merkezinde uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini İzmir İlinde sigara kullanımı olan bireyler oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT), Geliştirilmiş Otomatik Düşünceler Ölçeği (ODÖ-G), Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri ölçeği ile Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini çalışmamıza katılıp araştırmaya dahil edilme koşullarını sağlayan 223 katılımcı oluşturmaktadır. Bulgular: Sigara kullanma davranışı gösteren katılımcıların cinsiyet dağılımına bakıldığında 113'ünü erkek, 110'unu kadın katılımcılardan oluşmaktadır. Araştımraya katılanların yarısı 18- 30 yaş aralığında (%50,7) olan bireylerdir.Yaş grupları arttıkça sıklıkları da azalmaktadır.Katılımcıların en küçüğü 18 en büyüğü 65 yaşındadır.Katılımcıların büyük çoğunluğu lisans mezunu (% 59,6) olup bir işte çalışanların oranı %75,3'tir. Katılımcıların yarısından fazlasının (%67,7) daha önce sigarayı bırakma deneyimi olmuştur. Sigarayı bırakmak isteme nedenleri incelendiğinde 58 katılımcı sigarayı bırakmak istemediğini belirtmekle birlikte sigara kullanmayı bırakmak isteyenlerin yarısından fazlası (%55,6) sağlık nedeniyle %11,2'si ekonomik ve % 7,2'si hijyen nedeniyle sigarayı bırakmak istediklerini belirtmişlerdir. Sigarayı bırakma girişiminde bulunan katılımcıların büyük bir çoğunluğu (%69,5) bu süreçte profesyonel bir destek almamış, sigarayı kendi denetimleri ile bırakmaya çalışmıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarında sigara bağımlılığı ile cinsiyet, sigaraya başlama yaşı, sigara kullanma süresi gibi demografik özellikler arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bireylerin sigara bağımlık düzeyleri ile bağlanma stilleri ve olumsuz otomatik düşünceleri arasında istatistiki açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler; sigara bağımlılığı; bağlanma Stilleri; otomatik düşünceler
Özet (Çeviri)
Examining the Relationship of Individuals with Cigarette Addiction with Attachment Styles and Negative Automatic Thoughts Introduction: The aim of this study is to investigate the relationship between cigarette addiction and the individuals attachment styles, negative automatic thoughts and somes sociodemographic characteristics. This study was designed as a cross-sectional research in relational scanning model, which is one of the general scanning models. Method: The research was applied in the city center of Izmir. The population of the research consists of individuals who smoke in İzmir Province. In the study, Personal Information Form, Fagerstrom Nicotine Addiction Test (FNBT), Improved Automatic Thoughts Scale (ODÖ-G) and Three Dimensional Attachment Styles scale were applied. The sample of the study consists of 223 participants who participated in our study and met the conditions for being included in the study. Results: Considering the gender distribution of the participants who showed smoking behavior, 113 were male and 110 were female participants. Half of the participants in the study are individuals between the ages of 18-30 (50.7%). As the age groups increase, their frequency decreases. The youngest of the participants is 18 and the oldest is 65 years old. The majority of the participants are undergraduate (59.6%) and the rate of those working in a job is 75.3%. More than half of the participants (67.7%) had previous smoking cessation experience. When the reasons for wanting to quit smoking were examined, 58 participants stated that they did not want to quit smoking, but more than half (55.6%) of those who wanted to quit smoking stated that they wanted to quit smoking due to health reasons, 11.2% for economic reasons and 7.2% for hygiene reasons. Most of the participants (69.5%) who attempted to quit smoking did not receive professional support and tried to quit smoking with their own control. Conclusion: In the results of our study, a significant relationship was found between cigarette addiction and demographic characteristics such as gender, age at starting smoking, and duration of smoking. There was no significant relationship between the smoking addiction levels and attachment styles and negative automatic thoughts of the individuals.Keywords;Smoking addiction; attachment styles; automatic thoughts