Güney Kore Kalkınma Modeli'nde chaebol ve kalkınmacı devlet politikasının rolü ve önemi
The role and importance of chaebol and development state policy in the South Korean Development Model
- Tez No: 715293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ELİKÜÇÜK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin amacı, Güney Kore'nin nasıl bugün dünyanın 11. büyük ekonomisine dönüştüğü sürecine dair Park Chung Hee hükümeti dönemindeki kalkınmacı devlet politikalarının etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca devlet destekli büyük aile şirketleri olarak tanımlanan Chaebollerin Güney Kore'nin kalkınma planlarının uygulamasında üstlendiği rollerin ekonomik büyüme üzerinde etkisini incelemektir. 1910-1945 yılları arasında 35 yıl süren Japon sömürge döneminde Chaebollerin edindiği tecrübeler 1960'lardan itibaren Güney Kore'nin sanayileşme serüveninin temelini oluşturmuştur. 1950 – 1953 yılları arasında Kore'de yaşanan iç savaş sırasında ve sonrasında eski Japon işletmeleri devletleştirilmiştir. Devletleştirilen bu işletmelerin özelleştirilmesi Chaeboller'in gelişmesi için bir zemin oluşturmuştur. Bu dönemde ABD başta olmak üzere alınan dış yardımlar ise sanayinin gelişiminde önemli finans kaynakları olmuşlardır. Bu bağlamda, 1953-60'lı yıllar arasında Güney Kore'nin izlediği ithal ikameci politikalar ile gelişen Chaebollerin 1960'lı yılların sonunda ihracat odaklı büyümeyi nasıl sağladığı ortaya konulmuştur. 1961-1971 yılları arasında ise Park Chung Hee döneminde uygulanan kalkınmacı devlet politikaları ele alınmıştır. Bu dönemde bankaların kamulaştırıldığı, yerli ve yabancı sermayenin tekelleştirildiği ve uygulanan gömülü özerklik politikasıyla devletin rolü ve önemi ortaya konulmuştur. Park Chung Hee – Yushin Rejimi Dönemi'nde (1972-1981) Chaeboller'in devlet tarafından desteklenmesi ve doğru yönlendirilmeleri sonucunda hafif sanayi üretiminden ağır sanayi üretimine geçişi incelenmiştir. Bu tezde Güney Kore devletinin Japon işgal döneminde elde ettiği tecrübelerin ve iç savaş sonrası aldığı dış yardımların Park Chung Hee döneminde devlet-iş dünyası arasında başarılı bir şekilde kullanılması ile aynı dönemde uygulanan kalkınmacı devlet ve gömülü özerklik polikalarının neticesinde ekonomik büyümenin nasıl gerçekleştirildiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the impact of developmental state policies during the Park Chung Hee government on how South Korea turned into the world's 11th largest economy today. In addition, the role of Chaebols, which are defined as state-supported large family companies, in the implementation of South Korea's development plans, is to examine the effect on economic growth. The experiences of the Chaebols during the 35-year Japanese colonial period between 1910-1945 formed the basis of South Korea's industrialization adventure since the 1960s. During and after the Korean civil war between 1950 and 1953, former Japanese businesses were nationalized. The privatization of these nationalized enterprises laid the groundwork for the development of the Chaebols. In this period, foreign aid received, especially from the USA, became important financial resources in the development of the industry. In this context, it is revealed how Chaebols, which developed with the import substitution policies followed by South Korea between the years 1953-60, achieved export-oriented growth at the end of the 1960s. On the other hand, the developmental state policies implemented in the period of Park Chung Hee between 1961-1971 are discussed. In this period, the role and importance of the state was revealed with the nationalization of banks, the monopolization of domestic and foreign capital, and the embedded autonomy policy implemented. During the Park Chung Hee – Yushin Regime (1972-1981), the transition of Chaebols from light industry production to heavy industry production as a result of government support and correct guidance was examined. In this thesis, we examine how the experience of the South Korean state during the Japanese occupation period and the foreign aid it received after the civil war were successfully used between the state and the business world in the Park Chung Hee period, and how economic growth was achieved as a result of the developmental state and embedded autonomy policies implemented in the same period.