Hızlı mastering servisleri, çalışma yöntemleri ve bir sanat pratiği olan mastering ile etkileşimleri
Instant mastering services, approaches of the algorithms and how these services interact with the art form: Mastering
- Tez No: 715300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA BURAK TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın odak noktası; son dönemlerde hızla gelişmekte olan yapay zeka tabanlı algoritmaların müzik prodüksiyonuna ve bu prodüksiyonun teknik ve yaratıcı müdahalelerle sürdürüldüğü son aşama olan mastering'e olan etkisi, geliştirilen hızlı mastering servisleri, bu servislerin çalışma yöntemleri, nitelikleri ve insan faktörünün mastering aşamasında devreden çıkarılmasıyla oluşabilecek sonuçlardır. Çalışmanın birinci bölümünde; mastering'in ne olduğuna, geçmişten günümüze hangi teorik ve pratik değişikliklerin yaşandığına, müzik dinleme ortamlarının yıllar içerisinde gösterdiği değişiklikler sonucu müzik üretiminin, dağıtımının ve tüketiminin müzik dinleme alışkanlıklarını ve müzisyenler arası rekabetin parametrelerini nasıl değiştirdiğine,“Ses Şiddeti Savaşları ”olarak adlandırılan müziğin mümkün olan en yüksek ses şiddeti seviyelerine çıkarılması adına geliştirilen yöntem ve pratiklere ve mastering aşamasının bu konularla olan ilişkisine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; pratik alanı genişlemekte olan yapay zeka tabanlı algoritmaların müzik prodüksiyonu içerisinde sahip olduğu alan, hızlı mastering servisleri, bu servislerin çalışma yöntemleri, yapılan deneyler ve bu deneyler doğrultusunda ulaşılan sonuçların analizleri üzerine çalışılmıştır. Bu aşamada; beş farklı müzik türünden birer müzikal örnek ve hazırlanmış test sinyalleri, altı farklı hızlı mastering servisi tarafından işletilmiş, alınan master'ların dinamik ve spektral analizleri yapılarak çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise; mastering uygulamasına yönelik geliştirilen güncel yapay zeka teknolojisinin yeterliliği, algoritmaların müzik prodüksiyonuna dahil oluşu ile oluşan algoritmik kültür, bu kültürün müzik üretimi, tüketimi ve müzik dinleme alışkanlıkları üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The focus point of this research is: The effects of rapidly developing artificial intelligence-based algorithms on music production and mastering, which is the last creative and technical stage of signal processing, instant mastering services, their operational approaches and mastering qualities, and lastly the possible consequences if the human factor is excluded from the mastering phase. In the first section of the study; what is mastering, what theoretical and practical changes have been experienced from the past to the present, how music production, music distribution and music consumption have changed the music listening habits and the parameters of the ambition among musicians as a result of the digitalization on music, the methods and practices developed in order to increase the loudness to the highest possible levels, which is called“Loudness Wars”, are mentioned with considering the interaction of these topics with the mastering process. In the second section of the study; the field of artificial intelligence-based algorithms, which have an expanding range of application, in music production, instant mastering services, their operational approaches, the experiments and the analysis of the results obtained in line with these experiments have been studied. In this section; five musical samples from five different musical genres and tests signals have been processed by instant mastering services and some results have been attained by analysing dynamic and spectral content of the mastered materials. In the third section of the study; the competence of the current artificial intelligence technology developed for mastering application, the algorithmic culture created by the involvement of algorithms in music production, the effects of this culture on music production, music consumption and music listening habits are emphasized.