Genel anestezi indüksiyonunda etomidatın hemodinamik etkilerinin diyabetik ve nondiyabetik hastalarda karşılaştırılması
Comparison of the Hemodynamic Effects of Etomidate in General Anesthesia Induction in Diabetic and Non Diabetic Patients
- Tez No: 715345
- Danışmanlar: UZMAN SİNAN UZMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Etomidatın anestezi indüksiyonundaki hemodinamik etkilerini diyabetik ve non-diyabetik hastalarda karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Etik komite onayı alınıp hastalar bilgilendirildikten sonra genel anestezi altında çeşitli cerrahi girişim uygulanması planlanan ardışık 42 ASA I-III hasta çalışmaya alındı. Hastalar Grup D (diabetik, n = 21) ve Grup ND (non-diabetic, n = 21) olarak 2 gruba ayrıldı. 1 - 1.5 mg midazolam ve 1 μg/kg fentanil indüksiyondan 3 dakika önce verildi. 0.3 mg/kg etomidatla indüksiyonu takiben 0.6 mg/kg rokuronyum uygulandı ve 2 dakika boyunca % 50 oksijen - hava karışımıyla maske ventilasyon uygulandı ve endotrakeal entübasyon gerçekleşitirildi. Hemodinamik parametreler indüksiyondan önce ve trakeal entübasyondan 2,5 ve 10 dakika sonra ölçüldü. Kalp hızı değişkenliği analizi cerrahiden önceki gün gerçekleştirildi. Hemodinamik değişiklikler ve kalp hızı değişkenliği iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: İndüksiyon sonrası ortalama kan basıncı değerleri her iki grupta da bazal değerlere göre anlamlı ölçüde düşüktü. Kalp hızı değişkenliği ve hemodinamik değişiklikler arasında herhangibir ilişki bulamadık. Sonuç: Etomidatla anestezi indüksiyonunun tip 2 diyabetik hastalarda hemodinamik stabiliteye sahip olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to compare haemodynamic effects of etomidate during anesthesia induction on diabetic and non-diabetic patients. Materials and Methods: After ethic committe approval and patient informed consent 42 ASA I-III consequetive patients schedelud for various elective surgery under general anesthesia were enrolled in this prospective randomize study. Patients were assigned to 2 groups as group D (diabetic, n=21) and group ND (non-diabetic, n=21). 1-1.5 mg midazolam and 1 μg/kg fentanyl were given 3 minutes before induction. Following induction with etomidate 0.3 mg/kg, rocuronium 0.6 mg/kg was administered and mask ventilation was performed for 2 minutes with % 50 oxygen-air mixture and endotracheal intubation is performed. Haemodynamic parameters were measured before induction and at 2, 5 and 10 minutes after tracheal intubation. Heart rate variability analyses were performed at the day before surgery. Heamodynamic changes and heart rate variability were compared between twogroups. Results: Mean blood pressures after the induction were significintly low in both groups compare to baseline values. We didn't find any relationship between between heart rate variabilty and haemodynamic changes. Conclusion: We concluded that anesthesia induction with etomidate has haemodynamic stabilty in patients with type 2 diabetes mellitus.