Biyouyumlu doğal polimerler ile hazırlanmış nanoparçacık katkılı hidrojellerin yara örtüsü uygulamalarında kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of nanoparticle additive hydrogels prepared with biocompatible natural polymers in wound dressing applications
- Tez No: 715352
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yara örtüleri uygulandığı yara alanında doğal iyileşme sürecini hızlandıran biyomedikal malzemelerdir. Yara örtüsü türleri arasında, istenilen boy ve şekilde kullanım kolaylığı sağlama, bakterilere karşı bariyer görevi görme ve oksijen geçirgenliğine sahip olma açısından hidrojel örtüler sıkça tercih edilmektedir. Çalışmanın amacı; doğada bozunabilir biyouyumlu malzemeleri kullanılarak çevre dostu, antimikrobiyal özelliğe sahip, nanoparçacık içerikli ve düşük maliyetli yara jelleri sentezlemektir. Bu amaçla ilk olarak Montmorillonit K10 (MMT K10) ve Nanoclay surface modified killeri ile sodyum karboksimetil selülozdan (NaCMC) değişen miktarlara sahip nanokompozit çözeltiler hazırlanmıştır. Bu çözeltiler hazırlanırken çözücü olarak distile su (Dw) ve asetik ait (AAc) kullanılmıştır. Elde edilen kil-polimer nanokompozit çözeltisine daha sonra Poli(vinil alkol) çözeltisi (PVA) eklenmiştir. Hazırlanan karışım için uygun oran belirlendikten sonra karışıma grafen oksitin (GO) sulu çözeltisi eklenerek homojen bir karışım elde edilmiştir. Son olarak faklı içerikte bileşenler ile hazırlanmış bu karışımlara argan, aloe vera ve karanfil yağı ayrı ayrı eklenerek donma-çözülme metodu (freeze-thawing method) ile yara örtüsü uygulamasında kullanılmak üzere fiziksel çapraz bağlara sahip hidrojeller elde edilmiştir. Donma-çözülme işleminin ardından elde edilen hidrojellerin temas açısı, şişme testi ve antimikrobiyal aktivitesi incelenmiş, yüzey morfolojisine ait SEM, XRD ve FT-IR analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wound dressings are biomedical materials that accelerate the natural healing process in the wound area where they are applied. Among the wound dressing types, hydrogel dressings are frequently preferred due to their easy application, use in the desired length and shape, acting as a barrier against bacteria and oxygen permeability. The aim of the study is to use biocompatible materials that are degradable in nature; is to synthesize environmentally-friendly, antimicrobial, nanoparticle-containing, and low-cost wound gels. For this purpose, firstly, nanocomposite solutions with varying amounts of Montmorillonite K10 (MMT K10) and Nanoclay clays and sodium carboxymethyl cellulose (NaCMC) were prepared. While preparing these solutions, distilled water (Dw) and acetic acid (AAc) were used as solvents. Then, polyvinyl alcohol solution (PVA) was added to the resulting clay-polymer nanocomposite solution. After determining the appropriate ratio for the prepared mixture, a homogeneous mixture was obtained by adding graphene oxide (GO) aqueous solution to the mixture. As a result, hydrogels with physical cross-links for use in wound dressing application were obtained by adding argan oil, aloe vera oil, and clove oil separately to these mixtures with different ingredients. The contact angle, swelling test, and antimicrobial properties of the hydrogels obtained from the freeze-thaw process were examined, and the surface morphologies were performed by SEM, XRD, FT-IR analyzes.