Mezenkimal kök hücrelerin in vitro kolon kanser hücre hatlarındaki etkisi
The effect of mesenchymal stem cells in vitro colon cancer cell lines
  1. Tez No: 715389
  2. Yazar: FİGEN ABATAY SEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mezenkimal kök hücre (MKH) kendini yenileme, plastik adherent ve multipotent özellikleri sebebiyle özel bir grup kök hücredir. MKH'ler birçok dokudan elde edilirler ve özellikle kordon kaynaklı dokulardan elde edilen MKH'ler, invazif olmayışlarından dolayı avantajlıdırlar. MKH'ler başlıca rejeneratif tıp alanında ve ayrıca kanser terapilerinde kullanımı konusunda birçok araştırma mevcuttur. Dünyada sıklığı bakımından üçüncü sırada yer alan kolorektal kanser (KRK) tedavisi hem hasta hem de sorumlu olan hekimler için oldukça zorludur. Çalışmamızda MKH'lerin KRK hücreleri (KRKh) üzerindeki terapötik etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızın amacı, KRK hücre hattı olarak HT-29 ve HCT-116 hücrelerinde, kordon kanı kaynaklı (KK-MKH) ve kordon dokusu olan Wharton jeli kaynaklı MKH (WJ-MKH)'lerin apoptotik etkisini incelemekti. 1/5 ve 1/10 (MKH:Kanser) hücre oranları ile 24 ve 72 saatlik inkübasyonlarda in vitro kültür olarak MKH'nin KRKh üzerindeki apoptotik etkisi araştırıldı. Aynı koşullarda sağlıklı periferal kan mononüklear hücreler kontrol grubu deneyi olarak oluşturuldu. İnkübasyon süreleri bittikten sonra Annexin/PI-FITC apoptoz metodu ile flow sitometrik analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Mesenchymal stem cells (MSCs) are special group of stem cells due to their self-renewal, plastic adherent and multipotency. MSCs are obtained from many tissues, and MSCs obtained from cord-derived tissues have the advantage of being non-invasive. There are lots of researches on the use of MSCs mainly in the field of regenerative medicine and also in cancer therapies. The treatment of colorectal cancer (CRC), which is the third in the world, is quite challenging for both the patient and the physicians. In our study, it is aimed to examine the therapeutic effect of MSCs on CRC cells (CRCc). The aim of our study was to examine the apoptotic effect of cord blood (CC-MSC) and cord tissue Wharton's jelly-derived-MSCs (WJ-MSCs) in HT-29 and HCT-116 cells. The apoptotic effect of MSC on CRCc was investigated as in vitro during 24 and 72 hour with 1/5 and 1/10 (MSC:Cancer) ratios. Peripheral blood mononuclear cells were used as a control group. After incubations, Annexin/PI-FITC-based flow cytometry was performed.