Dudak ve dişeti analizinin gülümseme estetiğine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of lip and gingival analysis on smile aestetics
  1. Tez No: 715407
  2. Yazar: AHMET HİLMİ ŞİFAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL SARIKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Çalışma model fotoğrafı üzerinde dudak ve dişeti ile ilişkili 5 farklı bileşende uygulanan değişikliklerle elde edilen fotoğrafların, katılımcılar tarafından Görsel Analog Skala (Vas) üzerinden puanlanması ile dudak ve dişetinde oluşturulan farklılıkların estetik gülümsemeye etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamızda, model fotoğrafı üzerinde dişeti seviyesi, dişeti rengi, üst dudak kurvatürü, interdental embraşür ve gülümseme çizgisi bileşenleri üzerinde Adobe Photoshop CC 2021 (Adobe Systems, San Jose, ABD) yazılımı kullanılarak 22 farklı modifiye fotoğraf elde edilmiştir. Tıp ve Diş Hekimliği alanında belirlenen on farklı meslek grubuna ait katılımcılara Google Forms 2014 (Google Docs Editors, Kaliforniya) üzerinden anket uygulaması yapılmıştır. Katılımcılara cinsiyet, yaş, meslek grubu, mesleki deneyim bilgileri kategorize edilerek istenilmiştir. Toplam 284 katılımcı, fotoğraflara Görsel Analog Skala (Vas) üzerinden puanlama yapmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi IBM SPSS V23 (IBM Corp, Armonk, New York) ile yapıldı. Normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilk ve Kolmogorov Smirnov testi ile incelendi. Analiz sonuçları nicel veriler için ortalama ± standart sapma ve ortanca (minimum-maksimum) şeklinde, kategorik veriler ise frekans (yüzde) olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to evaluate the effect of the differences created in the lip and gingiva on the aesthetic smile by scoring the photographs obtained by the changes applied in 5 different components related to the lip and gingiva on the study model photograph, on the Visual Analog Scale (Vas) by the participants. Method: In our study, 22 different modified photographs were obtained by using Adobe Photoshop CC 2021 (Adobe Systems, San Jose, ABD) software on the gingival level, gingival colour, upper lip curvature, interdental embrasure and smile line components on the model photograph. A questionaire was applied to the participants belonging to 10 different occupational groups determined in the field of Medicine and Dentistry via Google forms (Google Docs Editors, California, ABD). Participants were asked to categorize their gender, age, occupational group and professional experience information. A total of 284 participants scored the photographs on a Visual Analog Scale. Analysis results were presented as mean ± standard deviation and median (minimum-maximum) for quantitative data, and frequency (percent) for categorical data.