Baş boyun skuamöz hücreli karsinom dokularında mikroçevre elemanları ekspresyonlarının hastalık mekanizması üzerindeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of tumor microenvironment elements expression on the disease mechanism in head and neck squamous cell carcinoma tissues
  1. Tez No: 715414
  2. Yazar: SAİM PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ULUSAN, DOÇ. DR. ELİF SİNEM İPLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Kulak Burun ve Boğaz, Moleküler Tıp, Genetics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Baş boyun kanserleri, dünya genelindeki tüm kanser olguları incelendiğinde %4'lük dilimi oluşturarak, 6. sırada yer almaktadır. Baş boyun bölgesi anotomi ve fizyolojisinde yer alan kanser tipleri arasında ise skuamöz hücreli karsinom en sık görülen tümör çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Genişleyen literatür ve bilimdeki teknoloji imkanları ile son yıllarda kişiye ve tümöre özgü tedavi yöntemleri öne çıkmakta ve özellikle hastanın yaşam kalitesini primer düzeyde etkileyen, prevelansı, nüks oranı yüksek kanser türleri üzerine yapılan araştırmalar artmaktadır. Bu bağlamda, tümör mikroçevre elemanları hedef haline gelmiş ancak baş boyun kanserleri ile hastalık ilişkisinin henüz aydınlatılmadığı görülmüştür. Bu amaç doğrultusunda, çalışmamızda, baş boyun skuamöz hücreli karsinom (BBSCC) tümör ve tümör çevre dokularının mikroçevrede yer alan bazı bağışıklık sistemi hücre çeşitleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'ne gelerek baş boyun skuamöz hücreli karsinom(BBSCC) tanısı almış ve opere edilmiş, hastaların tümör (n=47) dokuları ve tümör çevrelerindeki sağlıklı (n=47) dokularından alınan toplam 94 örnek kullanılmıştır. Tüm dokulardan RNA izolasyonu gerçekleştirilmiş, cDNA sentezi yapılmış ve gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) yöntemi ile mikroçevre elemanlarından; CD163, CD274, FUT4, FOXP3, CD86, ITGAX gen ekspresyon seviyelerinin kantitatif analizi yapılmıştır. Bulgular: Yapılan deneyler sonucunda tümör dokusunda CD274, FUT4, FOXP3 ve CD86 gen ekspresyonları sağlıklı dokuya göre anlamlı olarak artış gösterdiği görüşmüştür. Lenf nodu tutulumları üzerinden gen seviyeleri incelendiğinde, lenf nodu tutulumu olan (%42,2) hastalarda FUT4 gen ekspresyon değişiminin istatistiksel olarak arttığı saptanmıştır. Buna ek olarak, perivasküler invazyonu olmayan hasta grubunda (%48,9) CD163 gen ekspresyonunun anlamlı olarak arttığı, ENE varlığına göre (%23,4) ise FUT4 gen ekspresyonununistatistiksel düzeyde yükseldiği saptanmıştır. İleri tümör diferansiasyonuna sahip hastalarda (%4,4) ise ITGAX gen anlatımı az-orta derece diferansiasyon görülen hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalmıştır. Sonuç:Sağlıklı dokuya kıyasla tümör dokusunda artan gen ekspresyonları ve klinik prezantasyonları ilişkisini gösteren çalışma bulgulularımıza göre, bu genlerin BBSCC hastalık mekanizması ilişkilendirilebilecek klinik kullanım potansiyeli bulunduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda tez çalışmamız, hasta örneklem sayısının arttırılarak ve ileri analizlerin eklenerek yapılabilecek olan yeni çalışmalar ile mikroçevre elemanlarının BBSCC de erken tanı, teşhis, tedavi ve tedavi takibinde yer alabilcek potansiyel biyobelirteçler arasında hedef olarak seçilebileceğini gösteren öncü niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objecktive:Head and neck cancers are in the 6th place, constituting 4% of all cancer cases worldwide. Squamous cell carcinoma is the most common type of tumor among the cancer types in head and neck anatomy and physiology. With the expanding literature and technological opportunities in science, individual and tumor-specific treatment methods have come to the fore in recent years, and research on cancer types with high prevalence and recurrence rate, which primarily affect the quality of life of the patient, is increasing. In this context, tumor microenvironment elements have become targets, but the relationship between head and neck cancers and disease has not been elucidated yet. For this purpose, we aimed to investigate the relationship between head and neck squamous cell carcinoma (HNSCC) tumor and tumor surrounding tissues with some immune system cell types in the microenvironment. Material and Method: In our study, a total of 94 samples were taken from the tumor (n = 47) tissues of the patients (n = 47) and healthy (n = 47) tissues of the patients who came to the Istanbul University Istanbul Medical Faculty Otorhinolaryngology Clinic and were diagnosed with head and neck squamous cell carcinoma (HNSCC) and operated. used. RNA was isolated from all tissues, cDNA was synthesized and microenvironment elements were obtained by real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) method; Quantitative analysis of CD163, CD274, FUT4, FOXP3, CD86, ITGAX gene expression levels was performed. Results: As a result of the experiments, it was observed that CD274, FUT4, FOXP3 and CD86 gene expressions in tumor tissue increased significantly compared to healthy tissue. When gene levels were examined through lymph node involvement, it was found that FUT4 gene expression change was statistically increased in patients with lymph node involvement (42.2%). In addition, it was found that CD163 gene expression increased significantly in the patient group without perivascular invasion (48.9%), while FUT4 gene expression increased statistically compared to the presence of ENE (23.4%). In patients with poorly tumor differentiation (4.4%), ITGAX gene expression was statistically significantly decreased compared to patients with well-to-moderate differentiation. Conclusion:According to our study findings showing the relationship between increased gene expressions and clinical presentations in tumor tissue compared to healthy tissue, it is thought that these genes have clinical use potential that can be associated with the HNSCC disease mechanism. In this context, our thesis is a pioneer that demonstrates that microenvironment elements can be selected as a target among potential biomarkers that can be included in early diagnosis, diagnosis, treatment and treatment follow-up in the HNSCC, with new studies that can be carried out by increasing the number of patient samples and adding further analysis.