Covid-19 etkisi altında tedarik zinciri yönetiminde TOPSİS algoritması ile emniyet stokunun belirlenmesi: İklimlendirme sektöründe bir uygulama
Determining safety stock with TOPSIS algorithm in supply chain management under the impact of Covid 19: An application in air conditioning industry
- Tez No: 715419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEDİHA MİNE ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tedarik zinciri yönetimi, hammadde ve malzemenin tedarik edilmesi sürecinden nihai ürünün son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar olan süreci kapsamakta; satınalma, stok, üretim, lojistik gibi unsurları barındırmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte tedarik zinciri yönetiminde yeni araçlar ortaya çıkmaktadır. Araçlardan biri de yeni bir yönetim şekli olarak kullanılan ERP'dir. Bu çalışmada, Tedarik Zinciri Yönetiminin önemli bir parçası olan stok yönetimi içerisinde emniyet stokunun belirlenme süreci ele alınmıştır. Isıtma soğutma iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren ve ERP sistemi kullanan üretici bir firmada, pandemi etkisi altında 2019-2021 yıllarına ait emniyet stoku değişimi, Topsis Algoritması ile incelenmiştir. 2019-2021 yılları arasında değişen ekonomik koşullar ve pandemi etkisi altında firmanın, stok ve çevrim süresi gelişimi incelenmiştir. Çalışma kapsamında AHP metodu ve Topsis algoritması; emniyet stoku belirlenirken kullanılan güven seviyesinin belirlenmesinde tedarikçilerin sınıflandırılması amacıyla kullanılmıştır. Bu kullanım metodu ile çalışmanın literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Supply chain management covers the process from the procurement of raw materials and materials to the delivery of the final product to the end-user; It includes elements such as purchasing, stock, production, logistics. With the developing technology, new tools are emerging in supply chain management. One of the tools is ERP, which is used as a new form of management. In this thesis, the process of determining the safety stock in stock management, which is an important part of Supply Chain Management, is discussed. In a manufacturing company operating in the heating, cooling, air-conditioning sector and using the ERP system, the change in the safety stock for the years 2019-2021 under the effect of the pandemic was examined with the Topsis Algorithm. The stock and coverage date development of the company was examined under the changing economic conditions and the effect of the pandemic between 2019-2021. Within the scope of the thesis, AHP method and Topsis algorithm; It is used to classify suppliers in determining the level of confidence used in determining the safety stock. With this method of use, it is aimed that the thesis will contribute to the literature.