Fleksibl üreterorenoskopinin böbrek fonksiyonları üzerine akut etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of acute effects of flexible ureterorenoscopy on kidney functions
  1. Tez No: 715437
  2. Yazar: KASIM ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH YÜRÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda endoskop ve lazer teknolojilerinde gerçekleşen ilerlemelere paralel olarak özellikle küçük ve orta boyutlu böbrek taşlarının tedavisinde fleksible üreteroskopi yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. İşlem esnasında toplayıcı sistem içi basınçta gerçekleşen artışın renal hasara neden olabileceği ortaya atılmaktadır. Bu çalışmada fleksible üreteroskopinin renal fonksiyonlar üzerine akut etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereçler ve Yöntem: Çalışmaya Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde böbrek taşlarının tedavisi için fleksible üreterorenoskopi yapılan ardışık 30 hasta dahil edilmiştir. Çocuk hastalar ve başlangıç böbrek fonksiyonları bozuk olan hastalar çalışma dışı tutulmuştur. Hastalara ait demografik verilere ek olarak taş özellikleri ve operasyon bulguları da kayıt altına alınmıştır. İşlemin böbrek fonksiyonları üzerine akut etkilerini değerlendirmek amacıyla işlem öncesi, operasyon sonrası 2. saat ve24. saatte serum ve idrar örnekleri alınmıştır. Bulgular: Ortalama yaşı 46,6±15,97 yıl olan 13 kadın, 17 erkek hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların ortalama taş boyutu 21,5±2,68 mm'ydi.Bu taşların 6'sı üst üreter, 6'sı renal pelvis,4'üböbrek üst pol, 5'i orta pol, 9'u alt pol yerleşimliydi. Tüm işlemler genel anestezi altında yapıldı. Ortalama operasyon süresi 90,67±32,50 dakikaydı. İşlem esnasında tüm hastalara akses kılıf yerleştirildi. İşlem sonunda da tüm hastalara 5 Fr iki ucu açık üreter kateteri ile 16 Fr üretral sonda takıldı. Toplamda 23 (%76,7) hastada tam taşsızlık sağlandı. Hastaların işlem öncesi değerlere kıyasla işlem sonrası hemoglobin (13,82±1,83 ve 13,26±1,93 p=0,0001) ve hemotokrit (42,63±5,36 ve 41,27±5,03, p=0,029) düzeyleri anlamlı oranda düşüktü. Preop ve postop serum üre ve kreatinin ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,601, p=0,213). Operasyon öncesi ve operasyon sonrası erken ve geç dönemde alınan idrar kreatinin (p=0,737), albümin (p=0,361), protein (p=0,367), NGAL (p=0,134) ve serum sistatin-C (p=0,499) değerleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Bulgularımız fleksible üreteroskopinin yüksek taşsızlık oranlarını sağlarken renal hasara neden olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: With the current improvements in the laser and endoscope design and technologies, flexible ureteroscopy has rapidly gain worldwide popularity for treatment of small and medium sized kidney stones. Although accepted to be safe and efficacious, it has been supposed that the intra-pelvic pressure created during the procedure, could lead to renal damage. This study aims to show the acute effects of the flexible ureterorenoscopy on renal functions. Material and Methods: Consequetive patients who underwent flexible ureterorenoscopy for treatment of kidney stones in a tertiary referral center were included in this prospective study. Pediatric patients and patients who had initially poor renal functions were excluded. Patient demographics,stone parameters and operative findings were recorded. Renal functions were assessed using urine and serum samples obtained before the insertion of access sheath, and at 2nd and 24thpostoperative hour. Findings:Overall, 13 female and 17 male patients aged 46.6±15.97 years were included. Mean stone size was 21.5±2.68 mm.Of the stones, 6 were located in the upper ureter, 6 in the renal pelvis, 4 in the upper renal pole, 5 in the middle pole and 9 in the lower pole. All the procedures were performed under general anesthesia. Mean operation time was 90.67±32.50 minutes. A ureteral access sheath was placed in all cases. At the end of the proceduresa 5Fr open ended ureteral catheter and a 16Fr urethral catheter wasplaced. Complete stone learance was achieved in 23 (76.7%) patients. Postoperative hemoglobin (13.82±1.83 and 13.26±1.93 p=0.0001) and hemotocrit (42.63±5.36 and 41.27±5.03, p=0.029) values were significantly lower than the preoperative values. There was no statistically significantly difference between preoperative and postoperative serum urea (p=0.601) and creatinine (p=0.213). There was no statistically significant difference regarding the preoperative and early and late postoperative values of urine creatinine (p=0.737), albumin (p=0.361), protein (p=0.367), NGAL (p=0.134) and serum cystatin-C (p=0.499). Result: Our findings indicate that flexible ureteroscopy achieves high rates of renal stone removal rates without diminishing the renal functions during the early postoperative period.