Finansal okuryazarlık düzeyi üzerine bir araştırma: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi örneği
A research on financial literacy level: The case of Recep Tayyip Erdoğan University
- Tez No: 715496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fındıklı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Finans ve Bankacılık Bölümü ile İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin tespit edilmesi, finansal tutum ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla 425 öğrenciye anket uygulanmış ve farklı demografik özellikler ile eğitim görülen bölümün finansal okuryazarlık üzerine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen veriler Bağımsız Örneklem T-testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) Analizine tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeyinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin cinsiyetleri ile finansal okuryazarlıkları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Erkek öğrencilerin finansal okuryazarlıklarının kadın öğrencilerden daha yüksek seviyede olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin bölüm, yaş, sınıf, aile gelir düzeyleri, kredi kartı kullanma durumları ile finansal okuryazarlıkları arasında anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin finansal tutum puan ortalamalarının orta düzeyde, finansal davranış puan ortalamalarının ise iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the financial literacy levels and financial attitudes and behaviors of the students of the Banking and Finance Department and the Theology Faculty of Recep Tayyip Erdoğan University. A survey was conducted on 425 students from different demographic characteristics and from Banking and Finance Department and Theoloogy Department in order to research affect of educational background on financial literacy. The data obtained was subjected to Independent Sample T-test and One Way Analysis of Variance (ANOVA). As a result of the analyzes made, it was determined that the financial literacy level of the students was moderate. It was detected that there were statistically significant differences between the genders of the students and their financial literacy. It has been found that the financial literacy of male students is higher than that of female students. In addition, it was concluded that there were significant differences between the department, age, class, family income level, credit card use and financial literacy of the students. It has been determined that the students' financial attitude point averages are at a moderate level, and their financial behavior point averages are at a meritorious level.