Türkiye Macaristan ilişkilerinde yumuşak güç faktörlerinin incelenmesi
An investigation of soft power factors in Turkey Hungary relations
- Tez No: 715591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Soğuk Savaş'ın sonlanmasının ardından Balkanlar'da, yeni siyasi gelişmelerin uluslararası ilişkiler disiplini çerçevesinde gerçekleşmeye başladığı görülmüş, bu dönem içerisinde Balkan ülkeleri ile ilişkilerin artması her devlet açısından kaçırılmayacak bir fırsat olarak algılanmıştır. Macaristan Devleti, Balkanların girişinde yer alan, tarihsel bağları nedeniyle Türkiye açısından önemli bir devlettir. İki devletin tarihsel geçmiş ve buradan da beslenen kültürel yakınlık, Soğuk Savaş Dönemi boyunca, farklı kutuplarda bulunmanın etkisiyle, ilişkilere olumlu anlamda yansımamıştır. Berlin Duvarı'nın yıkılması, SSCB'nin dağılması ile beraber iki kutuplu dünya düzeninde bir kırılma gerçekleşmiştir. Ardından küreselleşme, dünyada etkisini, ekonomi, teknoloji, ticaret, kültürel ve sosyal bir alan içerisinde hissettirmiştir. Yumuşak güç; kültürün ve siyasi değerlerin cazibe ve gündem yaratmasının önemi olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde yumuşak güç önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye-Macaristan ilişkilerinin de yumuşak güç eksininde analizi, önemli noktaları masaya yatırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu analiz, Türk Dış Politikası açısından, özellikle dönemsel ve bölgesel niteliği sebebiyle, büyük önem taşımaktadır. Macaristan 21 yüzyılda, Avrupa Birliğine üye, uluslararası alanda kendine yer edinmeye çalışan ve farklı alanlarda potansiyeli sebebiyle fırsatlar barındıran bir ülkedir. Buradan hareketle, Türkiye'nin Macaristan ile ilişkilerinin yumuşak güç kavramı üzerinde incelenmesi, çalışmanın ana hedefini oluşturmaktadır. Ayrıca Türk Dış Politikası bu kapsamda ele alınmış, Macaristan –Türkiye ilişkilerinin getirileri, avantaj ve dezavantajlar kapsamında analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the end of the Cold War, it is observed that new political developments began to take place in the Balkans within the framework of the discipline of international relations, and the increase in relations with the Balkan countries during this period was perceived as an opportunity not to be missed for every state. The Hungarian State, located at the entrance of the Balkans, is an important state for Turkey due to its historical ties. The historical past of the two states and the cultural affinity fed by it did not reflect positively on the relations during the Cold War Period, due to the effect of being at different poles. With the fall of the Berlin Wall and the disintegration of the USSR, a break in the bipolar world order occurred. Afterwards, globalization has made its impact felt in the world in a field of economy, technology, trade, cultural and social. soft power; It is defined as the importance of culture and political values creating attraction and agenda. Soft power plays an important role today. The analysis of Turkey-Hungary relations under the soft power necessitates the important points to be discussed. This analysis is of great importance in terms of Turkish Foreign Policy, especially due to its periodic and regional nature. In the 21st century, Hungary is a member of the European Union, trying to establish itself in the international arena, and has opportunities in different fields due to its potential. From this point of view, examining Turkey's relations with Hungary on the concept of soft power constitutes the main objective of the study. In addition, Turkish Foreign Policy was discussed in this context, and the advantages and disadvantages of the Hungary-Turkey relations are tried to be analyzed.