48-72 aylık çocuklara yönelik sosyal problem çözme becerilerinin ebeveyn-çocuk ilişkisi yönünden incelenmesi
An investigation of social problem solving skills for 48-72 MONTH-old children in terms of parent-child relationship
- Tez No: 715618
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
“48-72 Aylık Çocuklara Yönelik Sosyal Problem Çözme Becerilerinin Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Yönünden İncelenmesi”konulu araştırmada okul öncesi dönem çocuklarının sosyal problem çözme becerileri ve bu becerilerin ebeveyn-çocuk ilişkisi yönünden etkilenip etkilenmeme durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın örneklem grubunu 100 ebeveyn ve bu ebeveynlerin çocukları olmak üzere 100 çocuk oluşturmaktadır. Araştırma, kontrol ve deney grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. 50 ebeveyn ve çocuğu kontrol grubu, 50 ebeveyn ve çocuğu ise deney grubu olarak örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın toplam da 100 kontrol grubu katılımcısı ve 100 tane de deney grubu katılımcısı vardır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen araştırmanın veri toplama aşamasında; çocukların ailelerinden demografik bilgilerin alınması amacıyla Genel bilgi formu, çocukların sosyal problem çözme becerilerini ölçmek amacıyla ''48-72 Aylık Çocuklara Yönelik Sosyal Problem Çözme Becerileri Ölçeği'' ve bu beceriyi ebeveyn-çocuk ilişkisi yönünden inceleyebilme amacıyla ''Çocuk Anababa İlişki Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; ebeveynlerin sahip oldukları çocuk sayısı, ebeveynlerin sahip oldukları gelir düzeyi, ebeveynlerin yaşları, ebeveynlerin eğitim durumları ve çalışma durumları gibi etmenlerin çocukların ''48-72 Aylık Çocuklara Yönelik Sosyal Problem Çözme Becerileri Ölçeği'' uygulanması sonucunda aldıkları puan ortalamalarının arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bunlara ek olarak deney grubu katılımcı velilerin çocuklarının bu ebeveynlere verilen eğitimden sonra sosyal problem çözme ölçeğinden, kontrol grubunda bulunan çocuklara göre daha yüksek puan elde ettikleri bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Examination of Social Problem Solving Skills for 48-72 Months-Old Children in Terms of Parent-Child Relationship”it is aimed to examine the social problem-solving skills of preschool children and whether these skills are affected by the parent-child relationship. The sample group of this study consists of 100 parents and 100 children, including the children of these parents. The research was divided into two groups as control and experimental groups. The sample group consisted of 50 parents and their children as the control group, and 50 parents and their children as the experimental group. The research has a total of 100 participants in the control group and 100 participants in the experimental group. In the data collection phase of the research carried out in the relational scanning model; General information form to obtain demographic information from children's families, ''Social Problem Solving Skills Scale for 48-72 Months-Old Children'' to measure children's social problem-solving skills, and ''Child-Parent Relationship Scale'' to examine this skill in terms of parent-child relationship. used. As a result of the research; A significant correlation was found between the factors such as the number of children the parents have, the income level of the parents, the age of the parents, the educational status of the parents and their working status, and the mean scores of the children as a result of the application of the“Scale of Social Problem Solving Skills for 48-72 Months-Old Children”. In addition to these, it was learned that the children of the parents who participated in the experimental group got higher scores from the social problem solving scale after the training given to these parents compared to the children in the control group.