Yoğun bakım hastaları için konfor kuramına göre yapılandırılmış destekleyici hemşirelik bakımı
Supportive nursing care for İCU patients, structured according to comfort theory
- Tez No: 715623
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Konfor kuramına göre yapılandırılmış hemşirelik girişimleri, hastaların konfor ihtiyacını karşılayarak, tedaviye olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Bu araştırmada yoğun bakım hastalarının ortak konfor ihtiyaçları, tablet bilgisayar ve uzaktan görüntülü görüşme sistemleri gibi çeşitli materyallerle desteklenerek konfor kuramına göre yapılandırılmış ve hemşirelik girişimleri şeklinde hastalara uygulanmıştır. Hastalara uygulanan konfor kuramına göre yapılandırılmış hemşirelik girişimlerinin hastaların konfor seviyeleri ve algıladıkları çevresel stresör düzeylerine etkisinin incelenmesi planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kontrol (n:25) ve müdahale (n:25) gruplu deneysel desende planlanan çalışma, randomize kontrollü araştırma tasarımına uygun olarak 15.10.19-15.02.2020 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilk olarak yoğun bakım hastalarının ortak konfor ihtiyaçları tespit edilmiş ve buna yönelik yoğun bakım hastaları için konfor kuramına göre yapılandırılmış hemşirelik bakım planları oluşturulmuştur. Kontrol grubundaki hastalar standart yoğun bakım şartlarında takip edilirken, müdahale grubundaki hastalara yapılandırılmış hemşirelik girişimleri uygulanmıştır. Araştırmanın verileri“Hasta Tanılama Formu”,“Genel Konfor Ölçeği”ve“Yoğun Bakım Ünitesi Çevresel Stresör Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrik testlerden yararlanılmıştır. BULGULAR: Müdahale grubundaki hastaların GKÖ puan ortalamasının (142,28±10,84), kontrol grubundaki hastaların (111,36±13,34) puan ortalamasından anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Supportıve Nursıng Care For Icu Patıents, Structured Accordıng To Comfort Theory INTRO AND PURPOSE: Nursing interventions, which has been configured to conform In this study, the mutual comfort needs of intensive care patients that were supported by various materials such as tablet computers and remote video call systems ,which was configured according to the comfort theory and applied to patients in the form of nursing interventions.. It was planned to examine that the effects of nursing interventions which was structured according to the comfort theory, applied to patients on the comfort levels of the patients and their perceived environmental stressor levels. MATERIALS AND METHODS: The study, which was planned in an experimental design with control (n: 25) and intervention (n: 25) groups, was conducted on 15.10.19-15.02.2020 in accordance with the randomized controlled research design. In the study, firstly, common comfort needs of intensive care patients were determined and nursing care plans structured according to the comfort theory were created for intensive care patients. While the patients in the control group were followed in standard intensive care conditions, structured nursing interventions were applied to the patients in the intervention group. The data of the study were collected using the“Patient Identification Form”,“General Comfort Scale”and“Intensive Care Unit Environmental Stressor Scale”. While evaluating the study data, parametric tests were used.