Explicit and implicit trust modeling compatibility and explicit trust link prediction in trust-based recommendation systems
Güvene dayalı öneri sistemlerinde açık ve örtük güven modelleme uyumluluğu ve açık güven bağlantısı tahmini
- Tez No: 715647
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sosyal ağlarda güven, bireyler arasındaki bağların doğasını ve gücünü etkileyen temel bir kavramdır. Ayrıca, öneri sistemlerinin performansını iyileştirmek için faydalı bir yardımcı bilgi parçasıdır. Bir kullanıcı tarafından verilen puan sayısı, popüler, yaygın olarak kullanılan e-ticaret sitelerindeki tüm öğelere kıyasla minimum düzeydedir. Bu nedenle, işbirlikçi filtrelemede kullanılan kullanıcı-öğe matrisi, veri seyrekliğinden muzdariptir ve bu da düşük öneri kalitesine neden olur. Diğer bir konu ise yeni kullanıcıların ve yeni öğelerin sisteme dahil edilmesiyle ortaya çıkan soğuk başlangıç sorunudur. Güven kavramı, kullanıcılar arasında ek ilişkiler sağlayarak ve güçlü ilişkilere işaret ederek bu sorunların etkisini hafifletmeye yardımcı olur. Kullanıcılar arasındaki güvene ilişkin bilgiler açıkça mevcut olabilir. Bununla birlikte, bu tür bilgiler yaygın olarak mevcut değildir ve bu nedenle örtük güven modelleri kullanılmıştır. Bu çalışma, tavsiye için güven modellemesi altındaki iki alt problemi analiz etmektedir: (1) Açık ve örtük güven puanları arasındaki ilişki nedir, bunlar değiştirilebilir mi? (2) Bir güven ağında açık güveni modelleyebilir miyiz? İlk problem için bir örtük güven modeli sunulmakta ve örtük ve açık güven puanlarının uyumluluğu analiz edilmektedir. İkinci problem için, iki farklı açık güven modeli önerilmiştir: Kullanıcıların derecelendirme davranışı yoluyla açık güven modellemesi ve bir bağlantı tahmin problemi olarak açık güven modellemesi. Üretilen tahmin modellerinin performansları, bir dizi kıyaslama veri seti üzerinde analiz edilir.
Özet (Çeviri)
In social networks, trust is a fundamental notion affecting the nature and the strength of ties between individuals. It is also a piece of useful auxiliary information for improving the performance of recommendation systems. The number of ratings given by a user is minimal compared to all items in popular, widely-used e-commerce sites. Therefore, the user-item matrix that is used in collaborative filtering suffers from data sparsity, resulting in poor recommendation quality. Another issue is the cold start problem, which occurs for the inclusion of new users and new items to the system. Trust notion helps alleviate the effect of these problems by providing additional relationships between the users and pointing out strong relationships. Information as to the trust between users can be explicitly available. However, such information is not widely available, and hence implicit trust models have been employed. This work analyzes two sub-problems under trust modeling for recommendation: (1) What is the relationship between explicit and implicit trust scores, are they replaceable? (2) Can the explicit trust in a trust network be modeled? An implicit trust model is presented for the first problem, and the compatibility of implicit and explicit trust scores is analyzed. For the second problem, two different explicit trust models are proposed: Explicit trust modeling through users' rating behavior and explicit trust modeling as a link prediction problem. The performances of the generated prediction models are analyzed on a set of benchmark data sets.