Adölesan idiyopatik skolyozlu olgularda ve sağlıklı adölesanlarda yürüme parametrelerinin karşılaştırılması
Compari̇son of GAİT parameters i̇n adolescent i̇di̇opathi̇c scoli̇osi̇s and HEALTHY adolescents
  1. Tez No: 715710
  2. Yazar: AMMAR AHMED IBRAHIM AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BÜYÜKTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, adölesan idiyopatik skolyozlu (AİS) ve sağlıklı adölesanlarda yürüyüş farklılıklarını değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Ayrıca AİS'li olguların yürüyüş parametreleri ve diğer değişkenleri arasındaki korelasyonu değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya 40 adölesan birey dahil edilmiştir. Bu bireylerden 20'si AİS'li olgu iken 20'si sağlıklı adölesandan oluşmaktaydı. Bu çalışmada her bir olgunun yürüme analizi Biodex Ağırlıksız Sistem (Inc. Shirley, USA) ile, omurga deformitesi algılarını Walter Reed Görsel Değerlendirme Skalası (WRGDS) ile, gövde deformitesinin öz algısı Gövde Görünüm Algı Skalası (GGAS) ile, yaşam kalitesi Skolyoz Araştırma Derneği -22 (SRS-22) ile, ve hareket korkusu ise Tampa Kinezyofobi ölçeği (TKÖ) ile değerlendirildi. Çalışmamızın sonuçlarına göre; AİS'li olguların sağlıklı kontrol grubu ile kıyaslandığında daha kısa tek ayak üzerinde kalma süreleri (p=0,028), daha kısa ortalama adım döngüsü (p=0,003), daha uzun ortalama sağ adım uzunluğu (p=0,035), daha uzun ortalama sol adım uzunluğu (p=0,039) ve daha kötü ambulasyon indeksleri (p=0,036) anlamlı farklılıklar olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate gait differences in healthy adolescents with adolescent idiopathic scoliosis (AIS). In addition, it was aimed to evaluate the correlation between gait parameters and other variables of patients with AIS. Forty adolescent individuals were included in the study. While 20 of these individuals were patients with AIS, 20 were healthy adolescents. In this study, gait analysis of each case was evaluated with Biodex Unweighing System (Inc. Shirley, USA), spinal deformity perceptions with Walter Reed Visual Assessment Scale (WRVAS), self-perception of trunk deformity with Trunk Appearance Perception Scale (TAPS), quality of life with Scoliosis Research Society-22 (SRS-22), and fear of movement was assessed with the Tampa Kinesiophobia Scale (TSK). According to the results of our study; Compared to the healthy control group, subjects with AIS have been shown to differ significantly, they had shorter duration of standing on one leg (p=0.028), shorter mean stride cycle (p=0.003), longer mean right stride length (p=0.035), longer mean left stride length (p=0.039) and worse ambulation indices (p=0.036).