Yetiştirme yurtlarında kalan 12-18 yaşlarındaki adölesan çağının beslenme durumları ve bunun sağlıkla ilişkisi
  1. Tez No: 11454
  2. Yazar: SIDIKA BULDUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma Ankara'da Gazi Kız Yetiştirme Yurdu ve Yenimahalle Erkek Yetiştirme Yurdunda kalan 12-18 yaşlarındaki adölesan çağı gençlerinin beslenmeleri ve bunun sağlıkla ilişkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Yetiştirme yurtlarında kalan 343 kız ve erkek adölasan araştırmaya al inmiştir. Araştırma iki aşamada yapılmıştır. İlk aşamada yetiştirme yurtlarındaki, kız ve erkeklerin besin tüketimleri her mevsimin ikinci ayının.ilk haftası üç gün süre ile yapılmıştır. ikinci aşamada ise deneklerin klinik muayeneleri sağlık personeli tarafından yapılarak kan örnekleri alınmıştır. Bazı biyokimyasal ölçümlerle deneklerin antropometrik ölçümlerinden boy, ağırlık, deri kıvrımı kalınlığı ve üstkol çevresi ölçümleri ile beslenme durumları karşılaştırılmıştır. Kızların enerji ve besin öğeleri tüketim düzeyleri erkeklere göre daha yetersiz bulunmuştur. Buna bağlı olarak kızlarda anemi oranı %82.9 gibi büyük bir çoğunluğunda rastlanırken erkeklerin %43.8'inde anemiye rastlanmıştır. Tabak artıkları kızlarda erkeklerden daha fazla olmakla beraber genelde bütün yiyecekler için %13.1 olarak bulunmuştur. Bu yerlerde gereksiz artıkların oluşmasını önlemek için besinlerin çeşidine benimsenip tüketilebilir özellikte olmalarına ekonomik ve besleyici değeri yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Bunun için bu alanda eğitim görmüş elemanların görevlendirilmeleri ve personelin eğitimine önem verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was undertaken to assess the nutritional status of 12 to 18 years old 343 adolescents from both sexes who were living in orphanages in Ankara., For this purpose the followings were done: (a) a dietary survey was carried out for their total food consumption; (b) anthropometric measurements such as height, weight, skinfold thickness and arm circumference were taken; (c) protein, albumin, hemoglobin and, hematocrit values were analyzed in the blood: and (d) clinical examination was given to the subjects for the signs of undernutrition. The study was conducted in two steps. In the first step, the food eaten by the subjects was recorded for 3 days in the first week of second months of each season. In the second step, the rest of the study (anthropometry, clinical examination and biochemical tests) was completed. From the results of the survey, it was found that in general daily energy and nutrient intakes of the girl subjects were lower than boy subjects. Due to slightly inadequate nutrition of girls; other results such as short stature, underweight, low serum protein and albumen levels, low hemoglobin and hematocrit values, anemia, pale conjuctiva and teeth problems were more prevalent in girls than boys.